« Turek.net.pl Regulamin HydeParku       
   HydePark - www.hp.turek.net.pl
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Aktualnosci Turek
Aktualnosci
Pogoda Turek
Pogoda
Praca Turek
Praca
 FAQFAQ   CzatCzat   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czy wróżbiarstwo ma sens?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum hydepark Strona Główna -> Ambitne tematy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Sro Maj 07, 2014 16:32    Temat postu: Czy wróżbiarstwo ma sens? Odpowiedz z cytatem

Mopek napisał:
Bo to moze być bardzo ciekawy temat do dyskusji.

Masz rację, zainteresowanie zagadnieniem wróżbiarstwa było tutaj widać. Dlatego tym bardziej zachęcam do utworzenia odpowiedniego wątku na forum, gdzie bez przeszkód będzie można sobie na ten temat podyskutować Uśmiech.

Ostatnio zmieniony przez Małgosia dnia Czw Maj 08, 2014 22:09, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mopek
Stara Gwardia

PostWysłany: Czw Maj 08, 2014 10:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A po co zakładać nowy temat. Wystarczy zmienić tylko nazwę tego.

Moje zdanie na temat wróżek jest takie: Nie wierzę w te "czary". Wszelkiego rodzaju wróżki to dla mnie naciągacze. A już najbardziej te z telewizji. Dzwonisz tam płacisz gruby hajs by jakaś babka czy gościu powiedzieli Ci co Cię czeka w przyszłości.No weeeeź. Życie brać trzeba w swoje ręce a nie pokładać nadzieje w jakiś czarowników.

Wydzieliłam temat, bo wydaje mi się, że pytanie vakosi nadal pozostaje aktualne, więc nie chciałabym "kraść" jej wątku. Tu można pisać do woli - oczywiście o wróżeniu Oczko.
Małgosia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Czw Maj 08, 2014 21:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli, jeśli dobrze rozumiem, w ogóle nie wierzysz w to, że ktoś może faktycznie mieć umiejętność "widzenia przyszłości"?
Powrót do góry
Mopek
Stara Gwardia

PostWysłany: Czw Maj 08, 2014 21:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do zagadnień magicznych i tego typu wierzeń nie podchodzę jakoś bardzo sceptycznie. Uważam, że są na świecie rzeczy, które nie są dostępne dla każdego i ludzie, którzy się tym interesują, zajmują mają w jakimś stopniu dostęp do takiej wiedzy.
Ale jest to wiedza i umiejętności, którymi nie chwali się na lewo i prawo i zbija na tym kokosy. Nawiązuje przede wszystkim do tych telewizyjnych wróżek.
Właśnie zagadnienie widzenia przyszłości jest dla mnie nie do zgryzienia. W sensie ja w to nie mogę uwierzyć mimo wszystko.
Wróżenie to wiecie... taka gra słów, że każdy może ją interpretować na swój sposób.
Ale np w większość rytuałów z takiej nazwijmy to medycyny i życia ludowego to raczej wierzę. Np w to, że jak się dostaje zwierzaka trzeba za niego zapłacić, choćby złotówkę. To, że kwiatów doniczkowych nie daje się do ręki tylko trzeba położyć na ziemi. Zauroczenia paprotek na przykład. Myślę, że dlatego jestem skłonny w to wierzyć z racji mojego zainteresowania życiem Słowian. Poza tym te pogańskie gusła tak na prawdę przetrwały do naszych czasów.
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Czw Maj 08, 2014 22:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam w sumie podobny pogląd na ten temat. Bez problemu jestem w stanie uznać, że istnieją na tym świecie ludzie, którzy "widzą więcej". I tak, jak napisałeś - również sądzę, że są to ludzie, którzy w większości się z tą umiejętnością na prawo i lewo nie obnoszą. Natomiast nie wierzę ani w "nadludzkie" umiejętności wszelkiej maści wróżek i wróżbitów z szeroko reklamowanych "gabinetów", telewizji, internetu, ani w skuteczność stawiania kart, konstruowania horoskopów, patrzenia w szklaną kulę czy oglądania fusów.

Mopek napisał:
Ale np w większość rytuałów z takiej nazwijmy to medycyny i życia ludowego to raczej wierzę. (...)

Zaintrygowałeś mnie tutaj Oczko. Wierzysz w skuteczność, jakąś moc sprawczą takich rytuałów, czy po prostu kultywujesz je ze względu na tradycję, zainteresowania itd.? I odróżniłabym tutaj rytuały od medycyny ludowej, bo skuteczność tej drugiej często ma potwierdzenie naukowe.
Powrót do góry
fafkulec
Męski Towar.... Mrrrrauuu

PostWysłany: Pią Maj 09, 2014 08:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wróżbiarstwo nie ma sensu, bo jest oszustwem wymyślonym, żeby wyciągnąc kasę z naiwnych.

Małgosia napisał:
I odróżniłabym tutaj rytuały od medycyny ludowej, bo skuteczność tej drugiej często ma potwierdzenie naukowe.

Które praktyki medycyny ludowej mają potwierdzenie naukowe? (wydzielony do http://www.hp.turek.net.pl/viewtopic.php?t=8637)
Powrót do góry
polonus
Nie ma szans na leczenie !!!

PostWysłany: Pią Maj 16, 2014 12:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1) Wróżbiarstwo ma sens tylko dla:
a) ludzi i firm trudniacych się tym procederem (w tym nocnych programów w TV), aby wyłudzić kasę od bliźnich;
b) wrogów KK, którzy zacierają ręce patrząc na głupotę i naiwność bliźnich, że dali się zmanipulować i oddalić od KK;
c) dla szatana, który zbiera swoje żniwo, aby jak najwięcej dusz zwabić do piekła.
Implikacje:
a) i b) => obliczone na krótka metą, bo za to przyjdzie kiedyś rozliczenie (działanie przeciw PB: 1, 7) => współdzuiałanie z celem z p. c).
Powrót do góry
Mopek
Stara Gwardia

PostWysłany: Pią Maj 16, 2014 18:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

polonus napisał:

c) dla szatana, który zbiera swoje żniwo, aby jak najwięcej dusz zwabić do piekła.

No nie powiem to było mocne Bardzo szczęśliwy

Co prawda religia katolicka chyba uznaje właśnie te wszystkie "gusła" jako bluźnierstwo przeciwko Bogu no ale żeby od razu w to szatana mieszać? Biedny Anioł, który miał siłę się sprzeciwić?

Jak już mówiłem, bajki bajki i jeszcze raz bajki. Nie ma co wierzyć jakieś cygance czy innym wróżbitom Maciejom tylko brać los w swoje ręce.
Powrót do góry
haze
Szef wszystkich szefów

PostWysłany: Pią Maj 16, 2014 20:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

polonus napisał:

1) Wróżbiarstwo ma sens tylko dla: .....
b) wrogów KK, którzy zacierają ręce patrząc na głupotę i naiwność bliźnich, że dali się zmanipulować i oddalić od KK;
c) dla szatana, który zbiera swoje żniwo, aby jak najwięcej dusz zwabić do piekła....

Osobiście znam katechetów (przynajmniej trójkę), którzy organizują (lub współorganizują) "Andrzejki" w różnych typach szkół... Mocno zastanawiający więc powyższy punkt widzenia... Jęzor
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Sob Maj 17, 2014 13:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mopek napisał:
Co prawda religia katolicka chyba uznaje właśnie te wszystkie "gusła" jako bluźnierstwo przeciwko Bogu no ale żeby od razu w to szatana mieszać? Biedny Anioł, który miał siłę się sprzeciwić?

Pewnie Cię zaskoczę, ale polonus wcale nie wmieszał tutaj szatana bezpodstawnie Oczko. Masz rację, że wróżbiarstwo jest uznawane za bluźnierstwo. Ale (w rozumieniu katolickim) rację ma także polonus, który w takich praktykach dostrzega działanie szatana - to również, podobnie jak kwestia bluźnierstwa, należy do "oficjalnego" stanowiska Kościoła katolickiego w sprawie wróżbiarstwa.

haze napisał:
Osobiście znam katechetów (przynajmniej trójkę), którzy organizują (lub współorganizują) "Andrzejki" w różnych typach szkół... Mocno zastanawiający więc powyższy punkt widzenia... Jęzor

Dla mnie raczej bardziej zastanawiający jest punkt widzenia tych katechetów Oczko. O ile jest oczywiście różnica między chodzeniem do wróżbity "na serio" a laniem wosku przez klucz dla zabawy, o tyle Kościół odnosi się niechętnie nawet do takiej, "zabawowej" formy uprawiania różnego rodzaju guseł. A katecheta, z racji swojej funkcji, jest zobowiązany do przestrzegania wytycznych Kościoła, nawet jeśli prywatnie ma inny pogląd - tutaj działa nieco inny mechanizm niż w przypadku każdego innego nauczyciela.
Powrót do góry
kraina_cienia
Maniak
Maniak

PostWysłany: Sob Maj 17, 2014 22:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podziwiam Waszą hipokryzję... Zakładam, że każdy z Was jest katolikiem (jeśli nie to proszę mnie poprawić)... Wierzyć w to, że Jezus potrafił chodzić po wodzie, zamieniać wodę w wino i wiele innych wątków z Biblii, których nie chce już mi się przytaczać to potraficie przełknąć i uwierzyć, ale to, że wróżka przepowiada przyszłość to już nie... Jakieś pytania ?

ps. zaznaczam, że nie mam nic do katolików co wielokrotnie wyraziłem w swoich opiniach Oczko
Powrót do góry
polonus

PostWysłany: Sob Maj 17, 2014 23:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kraina_cienia napisał:
Podziwiam Waszą hipokryzję... Zakładam, że każdy z Was jest katolikiem (jeśli nie to proszę mnie poprawić)... Wierzyć w to, że Jezus potrafił chodzić po wodzie, zamieniać wodę w wino i wiele innych wątków z Biblii, których nie chce już mi się przytaczać to potraficie przełknąć i uwierzyć, ale to, że wróżka przepowiada przyszłość to już nie... Jakieś pytania ?

ps. zaznaczam, że nie mam nic do katolików co wielokrotnie wyraziłem w swoich opiniach Oczko

Podziwiam Twoją łatwowierność w niski poziom rozumu nas katolików.

1) Nie masz nic do katolików? To szanuj ich wiarę opartą na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartą w Biblii.
2) Kwestia wróżek i ich działalność nie jest zgodna z naszą wiarą i Biblia nie nakazuje "wierzyć" w ich "przepowiednie".
3) Inaczej absurdalnie musielibyśmy wierzyć w Smoka Wawelskiego, Potwora Spagetti czy inne wytwory ludzkiej wyobraźni,
a nie wiary Objawionej przez Boga, Jego proroków i przekazanej przez Jezusa Chrystusa Apostołom jako fundamentu KK.
1-3) => Zarzut hipokryzji katolików wierzących Chrystusowi, a nie wierzących wróżce został obalony.
Nie można porównywać działania Boga i hochsztaplera i między ich wiarygodnością stawiać znaku równości, co próbowałeś uczynić.
Zdanie ps. jest więc fałszywe. cbdo
Powrót do góry
polonus

PostWysłany: Sob Maj 17, 2014 23:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

haze napisał:

Ja też znam przypadek szkoły noszącej imię Jana Pawła II,
z religijną(?) dyrektorką, gdzie na gazetce obok zdjęć dot Różańca (październik)
były zdjęcia ze szkolnego świętowania pogańskiego hallowin.
Nawet mam w swoim archiwum zdjęcie tego dziwnego zjawiska.

Tak to często bywa w naszym życiu: -Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek.

Ostatnio zmieniony przez polonus dnia Sob Maj 17, 2014 23:42, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
kraina_cienia
Maniak
Maniak

PostWysłany: Sob Maj 17, 2014 23:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i zaczyna się walka z wiatrakami... Uśmiech

Nigdy nie potrafiłeś czytać ze zrozumieniem i chyba nigdy nie będziesz potrafił... Pisząc, że nie mam nic do katolików i ich wiary nie miałem na myśli obrażanie Was za Waszą wiarę i w ten sposób przeczysz sam sobie... Możesz wierzyć we wszystko co sobie wymyślisz i masz na to chęć i mi nic do tego... ale nie obrażaj osób, które mają inne zdanie niż Twoje... Piszesz, że działalność wróżek nie jest zgodna z wiarą katolicką, ale kto Ci każe w nią wierzyć... Czy człowiek nie ma wolnej woli (wg. Biblii) i może wierzyć w co chce ? Coś mi się wydaję, że jesteś jednak na bakier ze znajomością "pisma świętego".
Gdzie został obalony mit Chrystusa w konfrontacji z działalnością wróżbiarską ? Chyba coś mi umknęło ?
Powrót do góry
polonus

PostWysłany: Sob Maj 17, 2014 23:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kraina_cienia napisał:
No i zaczyna się walka z wiatrakami... Uśmiech

Nigdy nie potrafiłeś czytać ze zrozumieniem i chyba nigdy nie będziesz potrafił... Pisząc, że nie mam nic do katolików i ich wiary nie miałem na myśli obrażanie Was za Waszą wiarę i w ten sposób przeczysz sam sobie... Możesz wierzyć we wszystko co sobie wymyślisz i masz na to chęć i mi nic do tego... ale nie obrażaj osób, które mają inne zdanie niż Twoje... Piszesz, że działalność wróżek nie jest zgodna z wiarą katolicką, ale kto Ci każe w nią wierzyć... Czy człowiek nie ma wolnej woli (wg. Biblii) i może wierzyć w co chce ? Coś mi się wydaję, że jesteś jednak na bakier ze znajomością "pisma świętego".
Gdzie został obalony mit Chrystusa w konfrontacji z działalnością wróżbiarską ? Chyba coś mi umknęło ?

1) Nikogo nie obraziłem.
2) Nie uważam, że próbowałeś nas katolików obrazić, co błędnie interpretujesz, ale ośmieszyć i to ci się nie udało.
3) Odniosłem się merytorycznie do wypowiedzi i wykazałem jej absurd.
4) Nie masz nic do katolików, to szanuj ich wiarę, a nie formułuj
nieuzasadnionego zarzutu ich hipokryzji, w której to porównujesz Boga do hochsztaplera (wróżki).
4) Oczywiście, że nikt nie nakazuje wierzyć wróżkom (jeszcze by tego brakowało!),
ale posługujesz się ich działalnością jako argumentem rzekomo równym działaniu Chrystusa (1<nieskończoność).
5) Owszem, człowiek ma wolną wolę i może wierzyć w co chce,
ale za tym idą pewne ważne konsekwencje,
a szczególnie eschatologiczne: Niebo lub piekło.
6) "Kto chce iść za mną niech weźmie swój Krzyż i mnie naśladuje" - te słowa Chrystusa kierują wolną wolę katolika,
za nauką Chrystusa, a nie wróżki.
7) To ty czytaj ze zrozumieniem: najpierw to, co sam napisałeś.

Ostatnio zmieniony przez polonus dnia Nie Maj 18, 2014 00:12, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
kraina_cienia
Maniak
Maniak

PostWysłany: Nie Maj 18, 2014 00:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z Tobą nie da się dyskutować nawet na poziomie podstawówki (nie obrażając dzieci, które chyba mają więcej rozumu niż Ty)... Gdzie tu merytoryczność do mojej wypowiedzi... Chyba zapomniałeś, że każda wiara opiera się na dogmatach dlatego przyrównałem wróżkę do Chrystusa... Ty możesz wierzyć w to co rzekomo kościół ci wciśnie jako prawdę "sprawdzoną" ale ktoś kto ma inne "wierzenia" jest debilem ? Widzisz w ogóle sens swoich wypowiedzi ? Chyba nie i nigdy nie będziesz pojmował innego punktu widzenia...
Podsumowując... niech każdy sobie wierzy w to co chce, to jego sprawa i życie, ale nie obrażaj kogoś bo ma inny punkt widzenia niż Ty...

ps. punkt 5... sam zaprzeczyłeś wolnej woli człowieka, który ma rzekomo wierzyć w piekło i niebo ???
Powrót do góry
polonus

PostWysłany: Nie Maj 18, 2014 00:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kraina_cienia napisał:
Z Tobą nie da się dyskutować nawet na poziomie podstawówki (nie obrażając dzieci, które chyba mają więcej rozumu niż Ty)... Gdzie tu merytoryczność do mojej wypowiedzi... Chyba zapomniałeś, że każda wiara opiera się na dogmatach dlatego przyrównałem wróżkę do Chrystusa... Ty możesz wierzyć w to co rzekomo kościół ci wciśnie jako prawdę "sprawdzoną" ale ktoś kto ma inne "wierzenia" jest debilem ? Widzisz w ogóle sens swoich wypowiedzi ? Chyba nie i nigdy nie będziesz pojmował innego punktu widzenia...
Podsumowując... niech każdy sobie wierzy w to co chce, to jego sprawa i życie, ale nie obrażaj kogoś bo ma inny punkt widzenia niż Ty...

Chcesz szanować katolika to szanuj:
jego ("dzieci mają więcej rozumu niż ty")
i jego wiarę (nie porównuj Chrystusa do wróżki)
i Kościół ("co rzekomo kościół ci wciśnie jako prawdę ")
Swoim językiem i zdenerwowanie dałeś świadectwo,
że nie potrafisz dyskutować merytorycznie,
a swoje braki próbujesz nadrobić epitetami.

Cytat:
niech każdy sobie wierzy w to co chce, to jego sprawa i życie

To dlaczego naśmiewasz się uznając nas za hipokrytów (oczko, jakieś pytania), że katolik wierzy Chrystusowi,
a nie wróżce, skoro "niech każdy wierzy w co chce"?
Wierzymy tak, bo taka jest nasza wiara,
a ty uszanuj to i nie zarzucaj nam hipokryzji.

To dziwne, że prawda często uznawana jest przez przeciwników KK,
jako obrażanie kogoś.
Powrót do góry
kraina_cienia
Maniak
Maniak

PostWysłany: Nie Maj 18, 2014 00:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiesz dlaczego uznałem Cię za hipokrytę i zakłamaną osobę:
a) ludzi i firm trudniacych się tym procederem (w tym nocnych programów w TV), aby wyłudzić kasę od bliźnich;
Implikacje:
a) i b) => obliczone na krótka metą, bo za to przyjdzie kiedyś rozliczenie (działanie przeciw PB: 1, 7) => współdzuiałanie z celem z p. c).

Zrozumiałeś czy dalej mam tłumaczyć ? Dlaczego nie mogę porównywać Chrystusa do wróżki ? Dlaczego Twoja miara jest równiejsza od mojej ?
Powrót do góry
polonus

PostWysłany: Nie Maj 18, 2014 08:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kraina_cienia napisał:
Wiesz dlaczego uznałem Cię za hipokrytę i zakłamaną osobę:
Implikacje:

Zrozumiałeś czy dalej mam tłumaczyć ? Dlaczego nie mogę porównywać Chrystusa do wróżki ? Dlaczego Twoja miara jest równiejsza od mojej ?

Tak zrozumiałem, że:
1) Prawda zacytowana cię boli i próbowałeś ją ośmieszyć.
2) Jesteś wrogiem wiary KK i jego wyznawców.
3) Twoje wywody są zgodne z ojciem kłamstwa, którym jest szatan.
Powrót do góry
fafkulec
Męski Towar.... Mrrrrauuu

PostWysłany: Nie Maj 18, 2014 10:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wasza dyskusja przestała wnosić cokolwiek do tematu. Rozważam usunięcie fragmentu, więc proponuję jej nie kontunować w tej formie.

Jeśli chodzi o Biblię, to krótko i precyzyjnie przedstawia stanowisko na temat wróżenia.
Biblia - Kpł 20,27 napisał:
Jeżeli jaki mężczyzna albo jaka kobieta będą wywoływać duchy albo wróżyć, będą ukarani śmiercią. Kamieniami zabijecie ich. Sami ściągnęli śmierć na siebie.
Powrót do góry
kraina_cienia
Maniak
Maniak

PostWysłany: Nie Maj 18, 2014 11:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Napiszę ostatni raz, bo nie chce mi się już odpowiadać na Twoje posty. KK nie ma monopolu na prawdę i nie będzie miał... Jeśli ktoś chce wierzyć w coś innego to jego sprawa... Cały czas masz klapki na oczach i mierzysz swoją wiarą i swoimi wartościami... Nie każdy w Polsce jest katolikiem i nie musi podążać ścieżką KK.
Jeżeli jesteś taki "religijny" to może weźmiesz te kamienie i obrzucasz wszystkie wróżki, wróżbitów w Polsce bo tak Ci nakazuje biblia ? Średniowiecze powraca ?
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Nie Maj 18, 2014 13:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kraina_cienia napisał:
Podziwiam Waszą hipokryzję (...) Wierzyć w to, że Jezus potrafił chodzić po wodzie, (...)ale to, że wróżka przepowiada przyszłość to już nie

Ja podziwiam Twoją umiejętność wybiórczego czytania. Raczej nie zdarza mi się na hp cytować samej siebie, ale dla Ciebie zrobię wyjątek:

Małgosia napisał:
Bez problemu jestem w stanie uznać, że istnieją na tym świecie ludzie, którzy "widzą więcej".

Jeżeli potrzebujesz "tekstu źródłowego", to jest nim 5. wypowiedź od góry w tym temacie. Następnym razem, zanim oskarżysz kogoś na forum o hipokryzję czy cokolwiek innego, upewnij się, że przeczytałeś dokładnie cały wątek. Zwłaszcza, jeżeli jesteś osobą, która wytyka innym brak umiejętności czytania ze zrozumieniem.

kraina_cienia napisał:
Jeżeli jesteś taki "religijny" to może weźmiesz te kamienie i obrzucasz wszystkie wróżki, wróżbitów w Polsce bo tak Ci nakazuje biblia ? Średniowiecze powraca ?

Jeżeli już chcesz grać tutaj fachowca od interpretacji Biblii i jej przełożenia na życie, to może podejmij jakiś kurs bądź studia w tym temacie - bo z tego, co napisałeś jasno wychodzi, że nie masz o tym bladego pojęcia.

I popieram post fafkulca - wróćmy do tematu właściwego.
Powrót do góry
kraina_cienia
Maniak
Maniak

PostWysłany: Nie Maj 18, 2014 13:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pisząc o Waszej hipokryzji nie mam w zwyczaju wymienianie z nicku każdej osoby, która udzielała się w tym temacie, ale jeśli chcesz zawsze będę pisał, że nie dotyczy to tej i tej osoby lub tamtej Oczko Najwidoczniej bardzo Cię to dotknęło...
Nie jestem żadnym ekspertem od interpretacji biblii i nie potrzebuje się w tej kwestii dokształcać. Cytat przytoczony przez fafkulca jest nad wyraz czytelny i nie trzeba go analizować godzinami.
Kończąc swojej wywody, chciałem jedynie stwierdzić, że każda moja wypowiedź podważająca pewne niejasności dotyczące wiary, są odbierane jako atak na katolików...
Trudno jest niekiedy merytorycznie odpisywać na posty pokroju polonusa, które niekiedy przypominają indoktrynację krzyżowców...
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Nie Maj 18, 2014 14:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Twoja opinia na mój temat nie dotknęła mnie ani trochę - masz do niej prawo. Razi mnie za to brak kultury osobistej, także w internecie, który przejawia się m.in. bezpodstawnymi oskarżeniami. Nie musiałeś wymieniać z pseudonimów, ponieważ napisałeś:

kraina_cienia napisał:
Podziwiam Waszą hipokryzję... Zakładam, że każdy z Was jest katolikiem

W tym temacie "katolickie" wypowiedzi, przeciwne wróżbiarstwu, należały tylko do mnie i do polonusa - użyłeś liczby mnogiej, więc kwestia adresatów Twojej wypowiedzi jest dość jasna. Wypadałoby brać odpowiedzialność za własne słowa.

kraina_cienia napisał:
Cytat przytoczony przez fafkulca jest nad wyraz czytelny i nie trzeba go analizować godzinami.

Czytelny jest w brzmieniu literalnym - i to jeszcze przy wzięciu poprawki na to, że mamy do czynienia z przekładem polskim, a nie hebrajskim oryginałem. Natomiast Ty odniosłeś się do przełożenia tego cytatu na życie chrześcijanina, a do tego nie wystarczy znajomość języka polskiego i przeczytanie, co w danym fragmencie jest napisane. Jeżeli nie odczuwasz potrzeby dokształcania się w tym względzie, to proponuję, abyś nie pisał o tym, "co nakazuje Biblia" - do tego potrzebna jest nie tylko umiejętność czytania, ale także spory zasób fachowej wiedzy.

kraina_cienia napisał:
Kończąc swojej wywody, chciałem jedynie stwierdzić, że każda moja wypowiedź podważająca pewne niejasności dotyczące wiary, są odbierane jako atak na katolików...

Jeżeli chcesz porozmawiać o niejasnościach wiary, to załóż odpowiedni wątek - ten dotyczy wróżbiarstwa.

Z mojej strony to wszystko, proponuję teraz powrót do właściwego tematu dyskusji.
Powrót do góry
kraina_cienia
Maniak
Maniak

PostWysłany: Nie Maj 18, 2014 14:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ok, skończyłem temat, bo nie widzę sensu w dalszej argumentacji, bo i tak skończy się to odbijaniem piłeczki... Możemy tak pisać w nieskończoność... Jestem osobą nad wyraz tolerancyjną i nie mogę niekiedy znieść jak ktoś mierzy kogoś swoją miarą... każdy ma swój rozum i może robić ze swoim życiem co mu się podoba, a moje rzekome ataki na wierzących były odpowiedzią na post polonusa, który w większości postów musi wszystko podporządkować wierze... Nie wiem gdzie ujawnił się mój brak kultury, ale tak jak napisałaś, każdy może wyrazić na forum swoje zdanie...

Co do tematu, jestem podobnego zdania jak większość... Wróżbiarstwo telewizyjną jest formą naciągania ludzi na grube pieniądze. Zazwyczaj osoby trudniące się tym procederem (czy to w tv czy w cztery oczy) są dobrymi psychologami, potrafią dobrze czytać z "twarzy" człowieka. Podziwiam ich za umiejętne żonglowanie słowami tak aby uwierzyć, że osoba ta ma na prawdę jakieś "tajne moce"...
Powrót do góry
tradycjonalizm
Średni pismak
Średni pismak

PostWysłany: Pią Mar 13, 2015 23:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O, to nie takie proste. To nie jest proste naciąganie. To, że KK uznaje to za grzech - śmiertelny, wobec Boga - ponieważ ludzie próbują przekraczać świat rzeczywistości nadprzyrodzonej - mówiąc krótko posiąść "moc" = dorównać Bogu co jest odwiecznym pragnieniem szatana, aby człowiek przeciwstawił się Stwórcy.

Co robi od początków dziejów ludzkich a jest w Księdze Rodzaju (kuszenie owocem drzewa dobra i zła):
"Bo wie Bóg, iż któregokolwiek dnia jeść będziecie z niego, otworzą się oczy wasze i będziecie JAKO BOGOWIE, wiedzący dobro i zło".

Wolą Boga jest, aby człowiek dał się kochać swemu Stwórcy, chce dla niego dobra, dlatego Bóg informuje czego nie robić, aby się nie poranić. Człowiek oczywiście ma wolną wolę, ale aby podejmował wybór świadomy, musi mieć wiedzę, stąd jest ostrzegany: Wybieraj. Wiedz jednak, że zrobienie tego ma swoje konsekwencje.

kraina_cienia masz szczęście, że nie miałeś/aś okazji stanąć w obliczu zła wcielonego, wtedy byś inaczej wszystko postrzegał/a.
Prawdą jest, że wielu katolików para się tymi rzeczami, często jednak wynika to z uśpienia i niewiedzy samego duchowieństwa (mającego owce swoje ostrzegać wyraźnie, także co do wróżenia i horoskopów), które często przyjmuje retorykę medialną zła jako abstrakcji - otóż nie, zło istniej i to namacalnie się można o tym przekonać. A korzystając z wróżek, czy innych "magicznych" metod uchyla się furtkę złemu, który systematycznie człowieka niszczy, bo ma z tego przyjemność - w swojej logice uważa on, że: upadlając człowieka udowadnia Bogu, że Ten się mylił, kochając swoje stworzenie (człowieka), obdarzając je rozumem i władzą i jeszcze mając czelność żądać od niego (diabła) - anioła, istoty obdarzonej pełnią wiedzy, usługiwania tak mizernej istocie, jaką jest człowiek. To jest główne pole walki. I o tym nauczał KK od wieków z całą mocą i bezwzględnością przekonań. Po Soborze Watykańskim II stanowisko to "złagodniało" (mimo, że sam sobór niczego nie łagodził, a bardziej jego interpretacje luźne łącznie z liturgią są przyczyną tej zapaści) do tego stopnia, że obserwuje się znaczny wzrost liczby opętań w tym okresie.

Ostatnio zmieniony przez tradycjonalizm dnia Sob Mar 14, 2015 01:22, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Janosik
Urodził się by nawijać
Urodził się by nawijać

PostWysłany: Sob Mar 14, 2015 00:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy dobrze zrozumiałem, wierzysz w Boga a nie wierzysz w wróżbiarstwo?
Powrót do góry
tradycjonalizm
Średni pismak
Średni pismak

PostWysłany: Sob Mar 14, 2015 01:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Więc tak, co masz na myśli mówiąc "wierzyć we wróżbiarstwo"?

Bo jeżeli w prawdziwość informacji przekazanych w taki sposób, to zacytuję Makbeta:
„Często, przyjacielu,
Narzędzia piekła prawdę nam podają,
Aby nas w zgubne potem sieci wplątać”

Druga sprawa ile tych wróżek w swojej pysze zaczyna wierzyć w swoją moc co już mocno otwiera na działanie złego a na ile jest to wyrachowane losowe, czy socjotechniczne manipulowanie dla zysku co jest bezczelnym oszustwem, po części sprowadza się też do ojca wszelkiego zła, ale może nie z taką siłą - kolejna sprawa czy osoba radząca się takiego delikwenta też zaczyna wierzyć w moc tej wróżby, czy robi to dla zabawy - co też może się źle skończyć.

W Poznaniu w akademikach Polibudy (bodaj DS4) gawiedź postanowiła pobawić się w wywoływanie duchów, skończyło się atakami niekontrolowanymi epilepsji delikwentów, pogotowie, które przyjechało sobie nie radziło, księdza trzeba było...

Więc zabawa zabawą... też trzeba uważać.
Powrót do góry
Proboliart
Początkujący dyskutant
Początkujący dyskutant

PostWysłany: Pon Lut 29, 2016 15:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a propos wróżek telewizyjnych - każdy kojarzy Macieja, wiemy dzięki temu że wrózbiarstwo stało się sposobem na zostanie celebrytą Oczko i to bogatym...
Powrót do góry
radekM
Pismak jakich mało
Pismak jakich mało

PostWysłany: Sro Lip 13, 2016 19:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na mój gust to tylko manipulacja. Ale z drugiej strony gdy bym miał poprzeć wróżbiarstwo choć małymi argumentami to tak:
1. Dobrze wpływają na plany i dobrze analizuje człowieka z jego emocji, wypowiedzi coś jak terapia - choć nie wszystkim to służy, bo może wprowadzić taką osobę w maliny, ale też po części popychają do pewnych dobrych działań.
2. Niektórzy naukowcy sądzą, że wieloświat istnieje, i że fizyka kwantowa przynajmniej w obliczeniach to udawania, po skoro istnieje przeszłość, teraźniejszość trwa sekundę, to i przyszłość.
3. Niektórzy z nas maja silną intuicję jedni twierdza, że sa to osoby wrażliwe i maja 6 zmysł inni twierdzą ze jest to skutek dużych doświadczeń
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum hydepark Strona Główna -> Ambitne tematy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: