« Turek.net.pl Regulamin HydeParku       
   HydePark - www.hp.turek.net.pl
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Aktualnosci Turek
Aktualnosci
Pogoda Turek
Pogoda
Praca Turek
Praca
 FAQFAQ   CzatCzat   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przymusowe kontygenty dla rolników w latach 1945-60

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum hydepark Strona Główna -> Ambitne tematy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
_pitt
Urodził się by nawijać
Urodził się by nawijać

PostWysłany: Wto Lut 12, 2013 20:45    Temat postu: Przymusowe kontygenty dla rolników w latach 1945-60 Odpowiedz z cytatem

Zainteresował mnie w/w problem. Dotarłem jednak do różnych źródeł, które różnie na ten temat traktują. Wiem, że po nacjonalizacji ziem i rozparcelowaniu na działki średnio ok 7 ha na rodzinę należało oddać deputat za tę "darowiznę" :). Jedak i po tym należało oddawać co roku daninę w postaci zbóż, plonów i zwierząt. Jest bardzo mało materiałów ze szczegółami z powodu problemu, który dotyczył ludzi bardzo posuniętych w wieku i niestety nie korzystających z internetu. Stąd moja prośba - podpytajcie przy okazji starszych znajomych, dziadków (moi już niestety nie żyją) jak to wyglądało w rejonie Turku i ościennych gmin. Ile "dóbr" należało oddawać i w jaki sposób to się odbywało. Ciekawe,że za opór w oddawaniu tych kontyngentów groziły kary nawet pozbawienia wolności - czy spotkało to kogoś ? Być może powstanie tu żywa lekcja historii nowożytnej.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
polonus
Nie ma szans na leczenie !!!

PostWysłany: Wto Mar 20, 2018 15:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Temat zainicjowany 5 lat temu.
Był to ostatni wpis tego użytkownika na hp i od tego czasu nie jest już aktywny.
Czy ten temat jeszcze kogoś interesuje?
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Wto Mar 20, 2018 18:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem, a skąd takie pytanie?
Powrót do góry
_pitt
Urodził się by nawijać
Urodził się by nawijać

PostWysłany: Czw Maj 31, 2018 18:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

takie czasy 5 lat i jeden odzew ale może ktoś się jeszcze odezwie...
Powrót do góry
polonus

PostWysłany: Nie Wrz 16, 2018 21:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kontynuując temat muszę przyznać, że mój śp. ojciec za niewywiązanie się z obowiązkowych dostaw siedział kilka miesięcy w roku 1955 w więzieniu. Tylko dlatego, że moja śp. mama mając 43 lata była w ciąży (ja), wypuszczono go wcześniej, aby miał kto zająć się gospodarstwem, gdyż mój starszy brat nie zniósł psychicznie prześladowań stalinowskich i mając 14 lat (1949) zachorował na schizofrenię, leczył się będąc ponad 30 razy w szpitalach psychiatrycznych i do końca życia (+1998) "rozmawiał" z takimi osobami jak Stalin, Malenkow, Beria, Mołotow, Bierut, Rokossowski i inni.
Z opowiadań wiem, że moja mama z siostrą orały ziemię przy pomocy krów, bo konia musiały sprzedać. 9 ha pola musiały zaorać, zasiać i skosić kosą. Jak byłem dzieckiem pamiętam, że władze egzekwowały obowiązkowe dostawy (kontyngenty) w postaci mięsa i zboża, wcześniej było jeszcze mleko. Wiem, że mając taki kwit można było kupić kilkaset kg węgla.
Dla zobrazowania prześladowań chłopów w czasach stalinowskich zacytuję jeszcze fragment z książki (ISBN 83-918639-1-3) prof. A.Piaseckiego "Historia polityczna Polski 1952-2002" (ISBN 83-918639-1-3, s.24), którą składałem:
Cytat:
Na przykład, w jednej z wsi powiatu Międzyrzec w woj. zielonogórskim sekretarz KG PZPR przyjeżdżał na spotkanie z rolnikami w towarzystwie prokuratora, sędziego i naczelnika więzienia. Groził następnie, że jeżeli gospodarze nie zgodzą się na założenie spółdzielni, to prokurator będzie ich oskarżał, sędzia sądził, a naczelnik więzienia zamykał.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum hydepark Strona Główna -> Ambitne tematy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: