« Turek.net.pl Regulamin HydeParku       
   HydePark - www.hp.turek.net.pl
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Aktualnosci Turek
Aktualnosci
Pogoda Turek
Pogoda
Praca Turek
Praca
 FAQFAQ   CzatCzat   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kler

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum hydepark Strona Główna -> Sztuka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sergio
Nie ma szans na leczenie !!!

PostWysłany: Sob Paź 27, 2018 12:52    Temat postu: Kler Odpowiedz z cytatem

Jak w temacie. Byliście? Nie zamierzacie? Ewentualnie wrażenia, opinie...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Nie Paź 28, 2018 19:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja nie byłam i na pewno nie wybiorę się na ten film do kina, raczej obejrzę go, gdy poleci w telewizji lub zostanie udostępniony na platformie VOD mojego operatora kablówki.

Do kupowania biletu na ten film skutecznie zniechęcił mnie... zwiastun, który miałam okazję obejrzeć przy okazji niedawnej wizyty w kinie. Nie wiem, jak Wam, ale mnie ta zapowiedź od razu skojarzyła się z "Drogówką", która według mnie była obrazem bardzo słabym pod względem stylu, nudnym i pozbawionym sensownej fabuły. Ekstremalna patologia stała się tam wątkiem samym w sobie i w pewnym momencie zamiast szokującą, stała się zwyczajnie nużącą. Obejrzawszy zwiastun, dokładnie tego samego spodziewam się po "Klerze".

Oczywiście nie wiem, czy słusznie, bo trudno ocenić bez znajomości całego filmu. Dlatego właśnie mam zamiar obejrzeć go w telewizji lub za góra kilkanaście złotych na platformie VOD, nie mam za to zamiaru wydawać na niego kasy w kinie Uśmiech
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Sergio

PostWysłany: Czw Lis 08, 2018 15:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No cóż. Film pobił wszelkie rekordy oglądalości.Dwóch pierwszych miejsc nie pobije, bo to filmy na które masowo zapędzano szkoły. Tutaj tego nie było.
Co do samego filmu to jeśli ktoś oglądał już filmy Smarzowskiego to ten jest kolejnym z serii. Tyle, że każdy dotyka innego tabu.
Tak jak filmy Tarantino ociekają krwią tak filmy Smarzowskiego biorąna tapetę problem i go wyolbrzymiają, albo inaczej. Skupiają się tylko na tym problemie a nie mają na celu wykazać, że to tylko margines itp.
Artystycznie to wielkie kino nie jest i w żadnym jego filmie takiego raczej nie ma, ale fakt, faktem że nie można zarzucić reżyserowi, że nie mówi prawdy. Owszem mówi i to czasem brutalnie. I nie ma co ukrywać że jest inaczej.
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Czw Lis 08, 2018 16:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie w tym rzecz, aby wykazywać, że to margines albo bagatelizować skalę zjawiska. Chodzi o to, że jeśli przez cały film widz epatowany jest skrajną patologią, która staje sie wątkiem samym w sobie, to po pewnym czasie to ekstremum przestaje szokować, a zaczyna nudzić - dokładnie tak, jak moim zdaniem stało się w "Drogówce“.

Pod tym względem przeciwieństwem był "Wołyń" tego samego reżysera. Scen bezpośrednio przedstawiających zbrodnie było niewiele, a film wywołał silne wrażenie. Uważam, że gdyby widz przez większość projekcji oglądał obrazy przedstawiające ekstremum, po pewnym czasie albo wyszedłby z kina, albo przestałoby to na nim robić wrażenie.

A tak generalnie to polecasz "Kler"?
Powrót do góry
Sergio

PostWysłany: Czw Lis 08, 2018 22:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jak wspomniałem- wielkiego kina tam nie znajdziesz. Dotyka problemów z którymi boryka się kościół jako instytucja. Wiary i tych aspektów nie ma i dobrze, bo nie o to tu chodzi. Pewne tematy pewnie przerysowuje i nie ma co brać tego na zasadzie 1:1, ale też ciężko byłoby zarzucić reżyserowi, że stworzył cos kompletnie nieprawdziwego. Ogólnie można obejrzeć, ale czy po Drogówce coś się zmieniło?
Powrót do góry
szczota
Ciężki przypadek
Ciężki przypadek

PostWysłany: Sob Lis 10, 2018 18:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To przesycenie patologią w klerze, aż do znudzenia, że przestaje robić na nas wrażenia, etc etc, mój znajomy zinterpretował w taki sposób, że w życiu realnym nastąpiło to samo, żadne wybryki księży nie dziwią nas, chwile pooburzają ale przechodzimy z nimi do porządku dziennego i nie wymagamy jakiejś dogłębnej zmiany, przyzwyczailiśmy się jako społeczenstwo do tego.

Sam film dla mie 6/10, pierwsza polowa ma za szybkie tempo tempo, az nie ma czasu na myslenie co sie dzieje w filmie, druga połowa filmuu zdecydowanie lepsza, sceny już są dłuższe i lepiej trafiające.
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Nie Lis 11, 2018 16:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może i tak, może taka była idea, celowy zabieg? Nie zmienia to jednak faktu, że do mnie, jako pojedynczego widza, taka formuła filmu nie przemawia. Nie mówię, że ona jako tako jest zła, po prostu mnie takie epatowanie ekstremami nie chwyta.

Niemniej dobrze, że w kinie ten temat się pojawił. Zjawisko nadużyć i przestępstw seksualnych wśród hierarchów Kościoła domaga się filmowego zinterpretowania. Chciałabym jednak filmu, który szokuje nie tyle stężeniem ekstremów, ale kompleksowym pokazaniem całego mechanizmu zjawiska, które trwało przez dekady i przez dekady było skrzętnie zamiatane pod dywan, z zimną systematycznością.
Powrót do góry
Sergio

PostWysłany: Nie Lis 11, 2018 19:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi się, że w filmie jest to niejako ujęte i pokazane.
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Pon Lis 12, 2018 10:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardziej myślałam o dobrej produkcji, pokazującej to zjawisko w kontekście globalnym. Krycie takiego księdza przez władze parafii, dekanatu czy diecezji to jedna rzecz, drugą jest refleksja nad tym, jak wyglądało tuszowanie takich spraw w skali globalnej, czyli w perspektywie episkopatów i ostatecznie Watykanu. Myślę, że bez zwrócenia uwagi na to tło, nie da się zrozumieć i konstruktywnie przedyskutować tego zjawiska.
Powrót do góry
szczota
Ciężki przypadek
Ciężki przypadek

PostWysłany: Pon Lis 12, 2018 13:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spotlight bardzo ladnie pokazywal tuszowanie i sposob dzialania.
Jesli chodzi o perspektywe episkopatu j watykanu to tej prawdzieej pewnie nigdy sie nie dowiemy.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum hydepark Strona Główna -> Sztuka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: