« Turek.net.pl Regulamin HydeParku       
   HydePark - www.hp.turek.net.pl
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Aktualnosci Turek
Aktualnosci
Pogoda Turek
Pogoda
Praca Turek
Praca
 FAQFAQ   CzatCzat   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Elektrownia jądrowa w Koninie?
Idź do strony 1, 2  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum hydepark Strona Główna -> Archiwum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nicpon
Szef wszystkich szefów

PostWysłany: Wto Lut 03, 2009 00:25    Temat postu: Elektrownia jądrowa w Koninie? Odpowiedz z cytatem

Według informacji, które dzisiaj pojawiły się na portalu Onet.pl jedną z proponowanych lokalizacji polskiej elektrowni jądrowej jest Konin:
Cytat:
Klempicz oraz Konin - to miejsca, w których mogą w przyszłości powstać elektrownie jądrowe.
Rząd chce przekonać Polaków, a w szczególności Wielkopolan, do tego typu energetyki. Ministerstwo Gospodarki i władze województwa zorganizowały w Poznaniu konferencję "Energetyka atomowa w Wielkopolsce szansą na rozwój".

źródło: http://wiadomosci.onet.pl/2702,1909032,znamy_miejsca_przyszlych_elektrowni_jadrowych,wydarzenie_lokalne.html
A co na to szanowni Turkowianie? Jak nam się widzi lokalizacja reaktora tuż za miedzą? Nie boicie się? A może to szansa dla naszego regionu?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
polonus
Nie ma szans na leczenie !!!

PostWysłany: Wto Lut 03, 2009 02:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
za energetyką jądrową w Polsce przemawiają przede wszystkim argumenty ekonomiczne

To stwierdzenie min. Szejfelda mija się z prawdą, gdyż:
1) wysokie koszty budowy
2) złoża uranu wyczerpią przed zwrotem kosztów budowy
takiej elektrowni
3) będą problemy z odpadami radioaktywnymi.
Powrót do góry
Jay
Digital Adv. Technikułe
Digital Adv. Technikułe

PostWysłany: Wto Lut 03, 2009 10:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiem krótko - nie miałbym nic przeciwko.
Powrót do góry
Sergio

PostWysłany: Wto Lut 03, 2009 12:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie mam nic przeciwko.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
robertocarlos
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Wto Lut 03, 2009 14:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatnio osoby podające się za ekologów siedziały na kominie w Koninie Jęzor [taki rym częstochowski] oraz protestowały przeciwko nowej odkrywce kopalni Konin.

Poczekajmy chwile cierpliwie. Za chwile znów się pojawią. Tym razem przeciw elektrowni atomowej.

Elektrownia gdzieś musi powstać. Jeśli tylko będzie to najlepsza z możliwych lokalizacji nie będę miał nic przeciwko. Oby tylko wszelkie technologie były najwyższej jakości.
Powrót do góry
tygrysss
Digital Adv. Technikułe
Digital Adv. Technikułe

PostWysłany: Wto Lut 03, 2009 15:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak zrobią wszystko jak należy i będą dbać niech sobie będzie ta elektrownia Uśmiech
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Brain
Digital Adv. Technikułe
Digital Adv. Technikułe

PostWysłany: Wto Lut 03, 2009 15:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja tam nie mam nic przeciwko Uśmiech
mogło by być nawet w okolicach Turku lol
Powrót do góry
nicpon
Szef wszystkich szefów

PostWysłany: Wto Lut 03, 2009 17:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W okolicach Turku to na pewno nie powstanie, bo musi być spory zbiornik wodny. Czymś trzeba chłodzić reaktor.
Jak dla mnie to możemy zyskać całkiem sporo, jak wiadomo mieszkańcy okolic elektrowni atomowych płacą mniej za prąd (może i Turek by się załapał). Powstałby nowy, duży pracodawca w regionie.

Co do niebezpieczeństw, to chyba bardziej nasz straszą, niż to jest w rzeczywistości. Ciekawy artykuł o Czernobylu (który jest przecież dla nas symbolem zagrożenia) znalazłem tutaj: http://www.polityka.pl/polityka/index.jsp?place=Lead02&news_cat_id=35&news_id=176625&layout=1&forum_id=3996&fpage=Threads&page=text
Pewnie bym w niego nie uwierzył, gdyby nie to, że mój poprzedni sąsiad w akademiku (wykładowca na wydziale chemii, specjalność: promieniotwórczość) kiedyś sam mi co nieco opowiedział o Czernobylu i mitach z nim związanych. Dobrze mieszkać w akademcu - tu chemik, tam prawnik, tu facet z Włoszczowy i się informacje zbiera Oczko
Powrót do góry
GŁ@BU$
Digital Adv. Technikułe
Digital Adv. Technikułe

PostWysłany: Wto Lut 03, 2009 19:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja, nie ma nic przeciwko. Tylko żeby było bezpiecznie. Uśmiech
Powrót do góry
heniek

PostWysłany: Wto Lut 03, 2009 21:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W sytuacji kiedy Polska jako jedyne na świecie państwo leży na łączeniu 4(!!!) płyt tektonicznych a 90% jej powierzchni nadaje się pod eksploatację źródeł geotermalnych wybudowanie elektrowni jądrowej jest bezsensowne. Źródeł energii geotermalnej jest w Polsce tyle, że moglibyśmy taką energię nawet eksportować. Gmin nie stać na takie inwestycje, rząd niewiele w tej sprawie robi, a prywatnych inwestorów skutecznie się blokuje.
Jeśli chodzi o budowę elektrowni jądrowej w Koninie, to mówię: Nie. Bo po co?
Powrót do góry
tygrysss
Digital Adv. Technikułe
Digital Adv. Technikułe

PostWysłany: Wto Lut 03, 2009 21:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nicpon Ciekawy ten artykuł i otwiera oczy. Człowiek zawsze był zagadką Oczko

Heniek
Wikipedia.pl
Możliwości wykorzystania wód geotermalnych dotyczą 40% obszaru kraju (wydobycie jest opłacalne, gdy do głębokości 2 km temperatura osiąga 65°C, a zasolenie nie przekracza 30 g/l).

40%, a 90% to trochę duża różnica, co nie oznacza, że można by wykorzystać to źródło energii ale atomówka by w niczym nam tu nie przeszkadzała lepiej mieć więcej niż mniej prądu Uśmiech
Powrót do góry
majki
Advanced Technikułe
Advanced Technikułe

Skąd: jedna, jedyna osada stawiająca nieugięty opór najeźdźcom

PostWysłany: Wto Lut 03, 2009 21:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tygrysss, nie używaj wikipedii jako wiarygodnego źródła informacji, bo zaraz może ktoś wejść i zmienić na 90%,
Powrót do góry
robertocarlos
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Wto Lut 03, 2009 22:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

heniek napisał:
W sytuacji kiedy Polska jako jedyne na świecie państwo leży na łączeniu 4(!!!) płyt tektonicznych a 90% jej powierzchni nadaje się pod eksploatację źródeł geotermalnych wybudowanie elektrowni jądrowej jest bezsensowne. Źródeł energii geotermalnej jest w Polsce tyle, że moglibyśmy taką energię nawet eksportować. Gmin nie stać na takie inwestycje, rząd niewiele w tej sprawie robi, a prywatnych inwestorów skutecznie się blokuje.
Jeśli chodzi o budowę elektrowni jądrowej w Koninie, to mówię: Nie. Bo po co?

Wiesz takie tam gadani. W Uniejowie zanim dokonano odwiertów dużo mówiono jakie to będzie szczęście dla ludzi móc korzystać z geotermy.

Okazało się, że udało się wyudować kompleks basenów. natomiast np ogrzewanie mieszkań geotermą jest drogie i mało kto się na to decyduje. Dlatego też moim zdaniem używaqnie tego rodzaju energii póki co nieopłacalne.
Powrót do góry
Walduś
Pismak jakich mało
Pismak jakich mało

PostWysłany: Wto Lut 03, 2009 23:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem elektrownia nie powstanie zespół PAK skutecznie to zablokuje za dużo ich kosztowała inwestycja w Pątnów II żeby teraz postawić "obok" atomówkę ale to jest tylko moje prywatne zdanie
Powrót do góry
polonus

PostWysłany: Sro Lut 04, 2009 01:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jaki sens na budowa elektrowni atomowych w sytuacj
gdy uran się kończy?
Chyba tylko, aby kase zrobili , jacyś biznesmeni i decydenci,
no i oczywiście Francuzi, którzy chcą na opchnąć swoją technologię.
Interes z Sarkozym niezbyt mi tu pachnie.

Czyżby to miałbyć "interes" podobny jak zakup berlietów za Gierka,
tylko oczywiście przekręt na dużo większą skalę.
Powrót do góry
Sergio

PostWysłany: Sro Lut 04, 2009 10:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polonus znowu swiadomie lub poprostu z braku wiedzy wprowadzasz w błąd i podajesz nieprawdziwe informacje. Uranu na swiecie jest tyle, że nawet gdyby dziś wyłaczyć wszystkie źródła energii i zastapic je energią z elektrowni atomowych to zapasy mamy w tym momencie na ponad 100lat. A więc zakładając że dziś, jutro, a nawet w pojutrze spora częśc energii nadal pochodzic bedzie z innych źródeł to uranu wystarczy na minimum 150 lat funkcjonowania obecnych elektrowni dorzucajac do tego drugie tyle, które powstana lub sa własnie w budowie.
Powrót do góry
barbapapa
Maniak
Maniak

PostWysłany: Sro Lut 04, 2009 15:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem jak najbardziej za. I wykorzystajmy my jeszcze trochę tego uranu co zostało Jęzor . Polska potrzebuje nowych źródeł energii ale 2-3 elektrownie to za mało. 20-30 i Rosja będzie mogła nam nadmuchać Diabełek .
Powrót do góry
tygrysss
Digital Adv. Technikułe
Digital Adv. Technikułe

PostWysłany: Sro Lut 04, 2009 22:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uniejów to te wody termalne ma tylko przypadkiem bo jest drogo zrobić odwiert. Cel w jakim to robiono to ktoś myślał, że będzie tu ropa ale nie trafił, a jak odwiert był i woda też to wykorzystali.
Powrót do góry
Nobody
Szef wszystkich szefów

PostWysłany: Nie Lut 08, 2009 09:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja jestem przeciw lokalizacji tej elektrowni w Koninie. Okolice Konina to jedne z najlepszych w Polsce do rozwoju turystyki wypoczynkowej itd. Stawiając tam elektrownie jądrową właściwie traci się te możliwości. Zresztą jestem zdania, że elektrownia tego rodzaju powinna stać w znacznej odległości od większych miast. Nie chodzi tu o bezpieczeństwo ale raczej o szpecenie krajobrazu, tak jest min. we Francji. Jest tyle miejsc w Polsce gdzie może stanąć elektrownia tego rodzaju, że nie trzeba jej lokować akurat w Koninie Jęzor
Powrót do góry
robertocarlos
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Nie Lut 08, 2009 10:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nobody napisał:
A ja jestem przeciw lokalizacji tej elektrowni w Koninie. Okolice Konina to jedne z najlepszych w Polsce do rozwoju turystyki wypoczynkowej itd. Stawiając tam elektrownie jądrową właściwie traci się te możliwości. Zresztą jestem zdania, że elektrownia tego rodzaju powinna stać w znacznej odległości od większych miast. Nie chodzi tu o bezpieczeństwo ale raczej o szpecenie krajobrazu, tak jest min. we Francji. Jest tyle miejsc w Polsce gdzie może stanąć elektrownia tego rodzaju, że nie trzeba jej lokować akurat w Koninie Jęzor

Tak??
To wymień kilka miejsc, gdzie można ją postawić.
Powrót do góry
RysioTurek
Advanced Technikułe
Advanced Technikułe

PostWysłany: Nie Lut 08, 2009 14:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Osobiscie jestem za pomyslem powstania elektrowni jadrowych. Hmm zgodze sie z przedmowca, ktory twierdzi, ze Konin moze poprzez to stracic, okolice Konina to przeciez takie "male mazury" Uśmiech Szczerze, to bylbym nawet za tym aby taka otoz elektrowna powstala w okolicach Turku, Hmm linie energetyczne przygotowane sa Uśmiech no i miejsca pracy bylyby. Gorzej z siecia drog, ale dzieki temu moze i drogi powstalyby albo linia kolejowa Uśmiech Jestem optymista Uśmiech
Powrót do góry
Marian_
Maniak

PostWysłany: Nie Lut 08, 2009 17:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A mnie zastanawia, czy nie można wrócić do lokalizacji Żarnowiec?
I przynajmniej zagospodarowano by te pozostałości ->link
Jestem przekonany, że byłoby to tańsze, niż stawiać w szczerym polu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
robertocarlos
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Nie Lut 08, 2009 19:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marian...wystarczy trochę pomyśleć.
Po tylu latach to te pozostałości można co najwyżej wyburzyć.
Jak sobie wyobrażasz zaadaptowanie tej ruiny??
To nie garaż z blachy falistej. Nie wystarczy załatać dziur i już konstrukcja gotowa.
Powrót do góry
tygrysss
Digital Adv. Technikułe
Digital Adv. Technikułe

PostWysłany: Nie Lut 08, 2009 19:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A nie będą tam czasem robić drugiego podejścia? Bo chyba kiedyś jak Sarkozy był w PL to zaczęto mówić znów o energii atomowej i przytoczono Żarnowiec, że tam może powstanie.

Aż dziw tak zrobione ten Żarnowiec i wszystko zmarnowane zostało, jeszcze coś się z tego ulepi może, teren jest, budynki zburzyć te które się nie nadają inne wyremontować coś by z tego było.
Powrót do góry
Marian_
Maniak

PostWysłany: Nie Lut 08, 2009 23:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

robertocarlos napisał:
Marian...

A jednak myślę, że się mylisz.
Konstrukcja murów jest w całkiem dobrym stanie, wygląda jak ruina, ale adaptacja i doprowadzenie do idealnego stanu budynków pomocniczych to żaden problem, K/G, okna, drzwi, podłogi i w środku jest ok, oczywiście nowe instalacje... z zewnątrz, tynk (przy okazji ocieplenie) pokrycie dachów itp. To wcale nie jest naiwne myślenie, tam stan surowy już jest, ile trzeba czasu i środków, by dojść do stanu surowego??
Oczywiście w całkowitych kosztach budowy EA oszczędności nie będą duże, ale będą, a najważniejsze, zlikwidowana zostanie pozostałość, która z czasem będzie coraz bardziej niszczała, a także będzie niebezpieczeństwem dla okolicy (wiadomo, jaka frajda takie ruiny dla dzieciaków).
Problemem może być, czy wielkość/układ/ilość pomieszczeń odpowiadała by potrzebom. Wiele z tych budynków to żelbet, większych szkód ten czas mu nie poczynił. Myślę, że adaptacja tych konstrukcji mogłaby być możliwa.
Mimo wszystko uważam, że eksperci powinni ocenić możliwość lokalizacji Żarnowiec, ja ekspertem nie jestem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kerut
Urodził się by nawijać
Urodził się by nawijać

PostWysłany: Pon Lut 09, 2009 01:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mowi sie o budowie dwoch EA w Polsce. Jedna ma powstac w Zarnowcu (to raczej przesadzona lokalizacja), druga w Klempiczu (pln. Wielkopolska). Konin jest rezerwowy wzgledem Klempicza i chyba nie pozbawionym szans, ale na dzisiaj jedynie w odwodzie.
Decyzja chyba zapadnie pod koniec roku z tego co slyszalem.
Powrót do góry
Nobody
Szef wszystkich szefów

PostWysłany: Pon Lut 09, 2009 18:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

robertocarlos napisał:
Nobody napisał:

Tak??
To wymień kilka miejsc, gdzie można ją postawić.

Chociażby Żarnowiec. Ogólnie chodzi mi o miejsca gdzie nie zabierałoby się możliwości rozwoju regionu w innej dziedzinie. Wybacz, ale EA w Koninie jeszcze od strony Ślesina to cios dla tego regionu. Malo takich miejsc w Polsce gdzie zupełnie nic nie ma i tam by raczej mogła powstać taka elektrownia? Nie wymienię Ci takich miejsc bo po prostu ich nie znam, a chyba jesteś na tyle mądry, aby uważać, że w Polsce nie istnieją tylko 2 takie miejsca, prawda?
Powrót do góry
Sergio

PostWysłany: Pon Lut 09, 2009 22:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tutaj chyba powinniśmy odpowiadać na pytanie: czy byłbyś/byłabyś za elektrownią jądrową w okolicach Konina gdyby chciano ją tam zlokalizować. Puki co nigdzie nie spotkałem się z opracowaniem które dawałoby tej lokalizacji jakieś większe szanse. Także przeciwnicy tego pomysłu mogą spać spokojnie. W okolicy Konina z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że kolejna elektrownia tam już nie powstanie.

A co do utraty walorów turystycznych. Czy dwie elektrownie i huta jakoś ludzi odstraszyły?? Myślę że i taka ewentualna elektrownia nie miałaby większego wpływu na turystykę w tym regionie.
Powrót do góry
kraina_cienia
Maniak
Maniak

PostWysłany: Pon Lut 09, 2009 23:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może i powstać w Koninie, daleko nie mam, więc jak już zostanę tam dyrektorem to dużo na paliwo nie stracę...
Powrót do góry
robertocarlos
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Wto Lut 10, 2009 00:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nobody...pewnie...miejsca mamy w kraju pod dostatkiem. Tylko tam gdzie nic nie ma najcześciej jak chcesz coś postawić natychmiast pojawiają się tzw "ekolodzy".
Elektrownia - NIE
Kopalnie - NIE
Autostrady - NIE
Obwodnica - NIE
Spalarnia - NIE

Zobaczysz, że za kilka lat będziemy siedzieć przy świecach. Protestowali przeciwko elektrowni weglowej. Poczekaj chwilę. Jak zaczniemy budować atomową też się pojawią.

Nie jest łatwo wybrać teren pod elektrownię. Przyjrzyj się bliżej Żarnowcowi, a na pewno znajdziesz jakiś Obszar Natura 2000, którego warto bronic.

http://www.kgfiks.bgio.univ.gda.pl/natura_2000/Obszary_Natura_2000_SOOS.jpg

Co najmniej dwa obszary w pobliżu. Na pewno ktoś się powiesi na drzewie by ich bronic.
Nasza dyskusja jest czysto hipotetyczna, ale prawda jest taka, że nasz region posiadając już elektrowie ma jeden atut. Infrastrukturę. Linie przesyłowe, stacje transformatorowe.

NIe mówie, że elektrownia musi powstać koniecznie tutaj. Mam na myśli, że jest to rozwiązanie za którym przemawiają pewne argumenty.

I już na koniec. Nie plujcie tak na nasze elektrownie, bo jak ich w końcu zabraknie...a stanie się to szybciej niż wielu z Was mysli, to nasz region zdechnie. Brutalne, ale prawdziwe.
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum hydepark Strona Główna -> Archiwum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: