« Turek.net.pl Regulamin HydeParku       
   HydePark - www.hp.turek.net.pl
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Aktualnosci Turek
Aktualnosci
Pogoda Turek
Pogoda
Praca Turek
Praca
 FAQFAQ   CzatCzat   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sprawy "kościelne"
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum hydepark Strona Główna -> Ambitne tematy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mopek
Stara Gwardia

PostWysłany: Czw Kwi 24, 2014 11:53    Temat postu: Sprawy "kościelne" Odpowiedz z cytatem

Chciałbym zapoczątkować temat w którym możemy pisać o sprawach aktualnie dziejących się w Kościele Katolickim.
Ja osobiście jestem w szoku jak z roku na rok dzieje się coraz więcej złych rzeczy oraz przekrętów.
Ostatnio natknąłem się na takie coś:
http://wyborcza.pl/duzyformat/1,137741,15767379,Czy_Bog_wybaczy_siostrze_Bernadetcie_.html#BoxSlotIIMT

Polecam przeczytać co te siostry wyrabiały w swoim ośrodku...

I pytanie, dlaczego 59 letnia kobieta nie może iść do więzienia a do 67 lat pracować to można?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Czw Kwi 24, 2014 13:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Takie sytuacje jak ta z s. Bernadettą są przejawami głębokiej patologii. Identyfikuję się z Kościołem katolickim, ale nie widzę powodu, aby rozróżniać duchownego-przestępcę od innych przestępców i na tej podstawie inaczej go traktować. Na szczęście kilkadziesiąt minut temu sąd zadecydował o konieczności odbycia kary przez s. Bernadettę, czyli istnieje nadzieja, że ta pani odpowiedzialności za swoje bestialskie postępowanie nie uniknie. Znam tę sprawę z mediów i, muszę przyznać, że ilekroć słyszę relacje wychowanków tego ośrodka, to robi mi się źle i aż ciężko mi uwierzyć, że tego mogła się dopuścić nawet nie tyle osoba zakonna, ile po prostu człowiek.

Tak jeszcze na marginesie - chyba nie do końca zrozumiałam, jaka jest intencja tego tematu. Mamy tu dyskutować ogólnie o tym, co dzieje się w Kościele, czy tylko o tym, co dzieje się źle? Bo dzieje się też wiele, wiele dobrego. Nie zamierzam zamiatać pod dywan przypadków patologicznych, ale też drażni mnie ta tendencja w mediach, która wszystko, co złe, przypisuje Kościołowi. Choćby pedofilia. Serio ktoś wierzy w to, że tylko wśród księży zdarzają się tacy zwyrodnialcy? Według statystyk jest wręcz przeciwnie - tzn. w innych grupach "zawodowych" jest ich nawet kilkakrotnie więcej. A kiedy ostatnio słyszeliśmy w ogólnopolskich mediach o tym, że zatrzymano pedofila z jakiegoś pozakościelnego kręgu? Idę o zakład, że takie zatrzymania zdarzają się dosyć często, ale dziwnym trafem nagłaśnia się te, które dotyczą duchownych, stwarzając w opinii publicznej wrażenie, że tych pedofilów wśród księży jest niewspółmiernie więcej niż wśród przedstawicieli innych profesji - to też nie jest uczciwe.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mopek
Stara Gwardia

PostWysłany: Czw Kwi 24, 2014 23:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten temat jest po to by dyskutować.
Jeżeli masz jakieś dobre sprawy to ja będę próbował je negować Jęzor
Myślę, że można tu ogólnie dyskutować o religii. Kurde no próbuje jakoś rozkręcać te tematy by ludziska coś pisali Jęzor
Powrót do góry
Sopel808
Straszna gaduła
Straszna gaduła

PostWysłany: Pią Kwi 25, 2014 10:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoro powstał temat o sprawach "kościelnych" więc chyba nie ogranicza się tylko do wyznania katolickiego, bądź rzymsko-katolickiego, a tym bardziej do jednostronnego oceniania tego, co się w owych wyznaniach wyprawia (w tę dobrą i złą stronę).

Chciałbym w tym miejscu jednak przedstawić jeden problem (dotyczący edukacji w naszym państwie), który nurtuje mnie od dawien dawna, chociaż sam już praktycznie ukończyłem szkołę średnią i mało mnie on dotyczy.
Mianowicie, lekcje "religii", występujące w szkole podstawowej, gimnazjalnej jak i średniej, mają ukierunkowanie na wyznanie rzymsko-katolickie; tylko i wyłącznie! Z tego co się orientuję, słowo "religia" to określenie systemu wierzeń i praktyk, który łączy jakąś (zależną od wyznania) sferę boską z ugrupowaniem społeczeństwa. Dlaczego u nas jest to tylko katolicyzm? Od dziecka miałem jakąś tam wewnętrzną potrzebę poznawania innych wiar i zawsze musiałem robić to na własną rękę, ponieważ szkolna religia nie dawała mi nawet namiastki tej wiedzy.

Pytanie.. Dlaczego?
Taki po prostu ustrój państwa? Polska - naród katolicki?
Próba utrzymania ludzi przy wierze?

W żaden sposób nie próbuję "atakować" wiernych, bądź samej wiary. Bardzo ciekawi mnie po prostu ten problem, a odpowiedź "religia nie jest obowiązkowa", jest najśmieszniejszym wytłumaczeniem, ponieważ jest to nadal "LEKCJA RELIGII", a nie "LEKCJA KATOLICYZMU".
Powrót do góry
Brain
Digital Adv. Technikułe
Digital Adv. Technikułe

PostWysłany: Pią Kwi 25, 2014 11:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sopel808 napisał:
Taki po prostu ustrój państwa? Polska - naród katolicki?

dokładnie
jestem katolikiem, ale również uważam że religia (obojętnie jaka) nie powinna być w szkole, a każdy powinien chodzić gdzie mu się podoba w przypadku katolików np. na plebanie Uśmiech
z tego co pamiętam to moi rodzice byli w taki sposób edukowani i z opowiadań wiem, że była bardzo duża frekwencja Uśmiech
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Pią Kwi 25, 2014 12:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sopel808 napisał:
Mianowicie, lekcje "religii", występujące w szkole podstawowej, gimnazjalnej jak i średniej, mają ukierunkowanie na wyznanie rzymsko-katolickie; tylko i wyłącznie!

Spieszę z wyjaśnieniem... Oczko
Takie wątpliwości jak Ty ma bardzo wiele osób, a wynikają one z niczego innego, jak tylko z dość nieszczęśliwego nazwania tego przedmiotu w systemie szkolnym. O wiele trafniejszą nazwą byłaby "katecheza" - bo to jest właściwy cel działalności nauczycielskiej Kościoła. Kościół katolicki, który realizuje w polskich szkołach misję nauczycielską, nie ma na celu zapoznawania uczniów z innymi systemami, wierzeniami, czy religiami, ale właśnie ich katechizowanie, czyli (w dużym skrócie) pogłębienie wiary, objaśnienie jej podstaw, dbałość o wychowanie uczniów do życia zgodnego z wiarą itd. Utożsamianie katechezy z "nauką o religii/religiach" jest błędne, ponieważ Kościół katolicki nigdy nie "wchodził" do szkół z zamiarem realizowania jakiegokolwiek przedmiotu religioznawczego. Katechetą w szkole może zostać tylko i wyłącznie osoba wyznaczona do tego przez odpowiedni urząd kościelny - obrazuje to na przykład fakt, że o tym, kto w danej szkole "uczy religii" nie decyduje dyrektor, tylko proboszcz parafii, do której szkoła należy. Podsumowując: nie ma co się spodziewać, że w programy lekcji religii w polskich szkołach zmienią kierunek na jakiegoś rodzaju religioznawstwo, ponieważ z założenia te lekcje mają prowadzić po prostu do pogłębiania u uczniów życia katolickiego. Teologia a religioznawstwo to kompletnie dwie różne sprawy Uśmiech.

Mopek napisał:
Jeżeli masz jakieś dobre sprawy to ja będę próbował je negować Jęzor
Myślę, że można tu ogólnie dyskutować o religii. Kurde no próbuje jakoś rozkręcać te tematy by ludziska coś pisali Jęzor

Temat bardzo fajny, pytałam, nie żeby się czepiać, ale żeby sprecyzować Jęzor.
Dobre sprawy? Ot, choćby bardzo szeroko zakrojona działalność dobroczynna, charytatywna, która trwa nieprzerwanie każdego dnia roku Oczko.
Powrót do góry
Mopek
Stara Gwardia

PostWysłany: Pią Kwi 25, 2014 15:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Np Caritas, który w ogóle nie ujawnia na co i w jakiej ilości idą jego pieniądze?
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Pią Kwi 25, 2014 16:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A masz jakieś informacje, jakoby te pieniądze szły nie na to, co trzeba? Ja nie miałam problemu, żeby znaleźć w internecie jakieś sprawozdanie finansowe Caritas. Nie zagłębiałam się w to, bo na takich sprawach się nie znam, ale raczej nie jest tak, że niczego nie da się o tym przeczytać. Może mi ktoś wytłumaczyć, skąd bierze się ta powszechna niechęć do Caritasu? Chodzi tylko o to, że jest powiązany z "ciemnogrodzkim katolicyzmem", czy faktycznie można mu zarzucić coś merytorycznego? Bo zauważyłam, taką dziwną tendencję, że jak ktoś podda w wątpliwość przejrzystość finansową WOŚP-u, to jest okrzyknięty "katolem", za to w dobrym tonie jest robienie z Caritasu jakiejś pralni pieniędzy. Zresztą, pomoc Kościoła to nie tylko Caritas, wspomnieć można chociażby o akcji "Szlachetna paczka", prowadzeniu hospicjów, świetlic, ochronek, czy działalności misyjnej w najodleglejszych zakątkach świata - wbrew pozorom działalność misjonarzy polega nie tylko na głoszeniu Ewangelii, ale także na zaspokajaniu najbardziej przyziemnych, naglących potrzeb tubylców - budowanie studni, organizowanie żywności, dbanie o edukację itd. A sami misjonarze bardzo często działają z narażeniem własnego życia. Niewielu zdaje sobie sprawę również z tego, że np. klerycy regularnie w ramach wolontariatu opiekują się ludźmi niepełnosprawnymi, organizują im czas, wakacje, pomagają w szpitalach, domach dziecka itd. O tym jakoś media nie mówią - wiadomo, że ksiądz pedofil/złodziej/dorobkiewicz jest tematem o wiele bardziej chwytliwym.

A tak na koniec - wywiad z przedstawicielką Caritas.
Powrót do góry
szczota
Ciężki przypadek
Ciężki przypadek

PostWysłany: Pią Kwi 25, 2014 17:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pamiętam takich misjonarzy z Rwandy, nadal nie chcą mówić co tam sie wydarzyło,
jednego nawet skazano, za to ze buldożerem zburzył własny kościół razem z wiernymi...

co do caritasu, moja wspólokatorka rok pracowała w caritasie, no i bajecznie to tam nie jest.

ale tak to juz jest ze dobre rzeczy sie zapomina, a złe przypadki bardzo rzadkie, wywołuje jako przykłady i stygmatyzuje sie całą grupę na ich podstawie.
Zresztą daleko nie szukać, to samo robi kosciół z homoseksualistami i ateistami(ostatnio satanistami nawet), wrzuca ich do jednego wora z jakimis skrajnymi patologicznymi przypadakmi.
Powrót do góry
Maldini
Advanced Technikułe
Advanced Technikułe

PostWysłany: Pią Kwi 25, 2014 19:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szczota napisał:
Pamiętam takich misjonarzy z Rwandy, nadal nie chcą mówić co tam sie wydarzyło,
jednego nawet skazano, za to ze buldożerem zburzył własny kościół razem z wiernymi...

To był misjonarz, czy ksiądz tubylec Hutu? Czy znasz jakieś opracowania problemu, oprócz książki Tochmana?

Nie to, że się czepiam, ale irytuje mnie popularne w Polsce obarczanie Kościoła Katolickiego niemal współodpowiedzialnością za rzeź w Rwandzie. ONZ też nic nie zrobiło, a jak już wojska francuskie ruszyły tyłek to ochraniały wycofujących się Hutu.

Nie mówię, że księża i misjonarze byli tam kryształowi, sam przeglądałem raporty HRW i nie podważam oczywiście winy wielu przedstawicieli Kościoła Katolickiego, ale apeluję o uczciwość i podpieranie swoich tez konkretnymi źródłami.

Sorry za offtop - zboczenie zawodowe.
Powrót do góry
rysin
Pismak jakich mało
Pismak jakich mało

PostWysłany: Nie Maj 04, 2014 20:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zastanawiacie się dlaczego religia jest w szkołach? Ma ona jeden cel: Proboszcz, a nie dyrektor ma decydujący głos w szkole.
Przeczytajcie sobie "Tajemnice Hierarchii Rzymskiej":
"Szkolnictwo musi być kontrolowane przez władze katolickie, choćby przyszło do wojny i krwi rozlewu."
"Szkolnictwo poza kościołem katolickim jest potępienia godną herezją."
To nie są szkoły publiczne ani państwowe ale katolickie.
"Kościół ma prawo wymagać, aby religia katolicka była wyłączną religią państwa, aż do wykluczenia wszystkich innych religii"

A teraz o misjonarzach:
W Nigerii po bezdrożach biegają hordy chłopców około 10 letnich dlatego, że działają tam misjonarze katoliccy. Jeżeli wydarzy się coś złego we wiosce to misjonarze wskazują chłopca, którego oskarżają o czary. Jeżeli zostanie tylko wygnany z wioski to ma wielkie szczęście. Pewnie to ci chłopcy, którzy bronili swojego honoru i nie dali się podejść. Na misje wysyłani są najwięksi nikczemnicy, a tam hulaj dusza poza wszelką kontrolą.
Powrót do góry
haze
Szef wszystkich szefów

PostWysłany: Nie Maj 11, 2014 18:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam dyskusję z naszego HP w której to przy okazji religii na maturze przetoczyliśmy się przez sprawy związane z tematem religii w szkole itd...
Wstrzelając się w historyczne zapędy przedmówcy proponuję trochę historii HP Jęzor

http://www.hp.turek.net.pl/viewtopic.php?t=5401&postdays=0&postorder=asc&start=0
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Pon Maj 12, 2014 13:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kurcze, haze, normalnie złota łopata dla Ciebie Oczko. Dzięki za wrzucenie tutaj tego odnośnika, dyskusja faktycznie interesująca. Zawsze przy czytaniu tak wiekowego tematu ciekawi mnie jedna rzecz - czy wszyscy, którzy się w nim wypowiadali, nadal mają takie samo zdanie Oczko.
Powrót do góry
haze
Szef wszystkich szefów

PostWysłany: Pon Maj 12, 2014 20:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do religii w szkole moje zdanie pozostaje niezmienne. Dlatego "wykopałem" ten wątek coby się nie powtarzać...
Co do Caritasu - nie rozumiem ludzi, którzy nie dają nic bo uważają, że to przekręt i najgłośniej krzyczą, że są okradani (dotyczy to wszystkich przypadków - od ratowania stoczni przez o. Dyrektora po owsiakową Orkiestrę). Nie dałeś, nie Twoje pieniądze więc nie Twoja sprawa - co Ci do tego, jeżeli nawet ktoś kradnie. Osobiście uważam, że jeżeli jakakolwiek instytucja, organizacja (jak zwał tak zwał) pomogła w znaczący sposób choć jednemu człowiekowi to warto było powierzyć jej te parę złotych. I nikt nikomu nie powinien wytykać, że głupi, naiwny itp bo dobrowolnie daje się łupić - jego sprawa...
Nie ma obowiązku wspomagać akcji charytatywnych więc nikomu nic do tego jak ktoś jednak sobie zechce
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Pią Maj 16, 2014 11:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W większości popieram to, co napisałeś odnośnie akcji charytatywnych. Nie zgadzam się tylko z jednym fragmentem Twojej wypowiedzi:

haze napisał:
Nie dałeś, nie Twoje pieniądze więc nie Twoja sprawa - co Ci do tego, jeżeli nawet ktoś kradnie.

Tutaj mam inne podejście, bo nie godzę się na to, aby na oszustwo było tzw. przyzwolenie społeczne. Coś na zasadzie: póki nie kradnie mojego, to się nie wtrącam. Zwykle ludzie, którzy wspierają taką czy inną akcję, robią to z intencją, aby komuś rzeczywiście pomóc, aby te pieniądze czy dary faktycznie trafiły do człowieka, który ich potrzebuje. I jeżeli ktoś, dajmy na to, zorganizował zbiórkę na rzecz "ciężko chorego syna swojego bratanka", po czym okazało się, że dzieciakowi nic nie dolega, a zebrana kwota została przeznaczona na jakże szczytny wyjazd na Karaiby, to dla mnie jest to zwyczajne wyłudzenie. W takiej sytuacji zbierający, podając fałszywy cel akcji, doprowadził do tego, że ludzie rozporządzili swoimi pieniędzmi niezgodnie z własną intencją. A to już jest co najmniej nieuczciwe.

Oczywiście mówię tutaj o konkretnych przypadkach, kiedy faktycznie doszło do takiego wyłudzenia. Bo zgadzam się z Tobą, że oskarżanie jakiejś lub wszystkich instytucji charytatywnych (np. Caritasu - jeżeli chcemy trzymać się tematu) o kradzież i "przekręty", jeżeli nie ma się na to dowodów, jest zwyczajnym biciem piany.
Powrót do góry
polonus
Nie ma szans na leczenie !!!

PostWysłany: Pią Maj 16, 2014 12:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z ostatnich "spraw kościelnych" najbardziej bulwersujacy jest przypadek ks. Lemańskiego, który uczynił dużo zła dla KK,
a usłużne MM manipulują OP, kreując zawziętego i nadętego pychą kapłana na bohatera.
Powrót do góry
rysin
Pismak jakich mało
Pismak jakich mało

PostWysłany: Wto Cze 24, 2014 19:55    Temat postu: Czyżby Kościół Katolicki schodził już na psy Odpowiedz z cytatem

Spęd w Lednicy.
Czyżby Kościół Katolicki schodził już na psy i promował pogańskie miejsca kultu?
Co do kobiet w kościele:
"Kobiecość jest skarbem i darem. Kobiety ubogacają i obdarowują nas sobą."
:tak mają poganie, bo dla Katolików:
"Kobieta jest świątynią zbudowana na bagnie"

"Jezus wyciąga rękę do ciebie
Zaprasza cię do tańca.
Pyta: Czy mogę prosić o ten taniec..."
Według przedstawicieli Kościoła Katolickiego Jezus jest zakochany w chłopcu o imieniu Jan.
http://simple.wikipedia.org/wiki/File:Leonardo_da_Vinci_%281452-1519%29_-_The_Last_Supper_%281495-1498%29.jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Torun_kosciol_sw_Jakuba,_Pasja_%28Ostatnia_Wieczerza%29.jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:TheLastSupperPalmaVecchio.jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Last_Supper.JPG
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Temmes_Church_Last_Supper.JPG
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nadver.jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lugano_Santa_Maria_Angeli_Luini_Ultima_Cena_2.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2b/Luckau_Nikolaikirche_Hauptaltar_Predella.jpg

Oni próbują was uwieść i jak widać nieźle im to wychodzi, ale na pewno nie jest to Jezus, tylko ci którzy go ukrzyżowali.
Powrót do góry
polonus

PostWysłany: Sro Cze 25, 2014 14:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niektórych uwodzi szatan. I nieźle mu to wychodzi.
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Nie Lip 13, 2014 11:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę, że na fali powszechnej krytyki Kościoła za opieszałość i nicnierobienie w sprawie hierarchów, warto wspomnieć o wydaleniu abp. Józefa Wesołowskiego ze stanu duchownego w związku z podejrzeniami o pedofilię. Karne przeniesienie do stanu świeckiego jest najwyższą karą w systemie prawnym Kościoła.
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Czw Gru 11, 2014 22:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trafiłam dzisiaj na całkiem ciekawy tekst, dotyczący przywołanej tu niegdyś przez polonusa sprawy ks. Wojciecha Lemańskiego. Można (i warto) się z nim zapoznać tutaj, choćby dlatego, że przedstawia racje zarówno tych mieszkańców Jasienicy, którzy są przychylni byłemu proboszczowi, jak i tych, którzy się od niego odżegnują.
Powrót do góry
Mopek
Stara Gwardia

PostWysłany: Sob Gru 13, 2014 13:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przeczytałem i po prostu jestem zażenowany tym co tam zobaczyłem. To ma być ksiądz? Tak skłócić ze sobą mieszkanców i jak jest napisane, że koledzy przyjaciele ze szkolnych ławek nie mogą na siebie patrzeć. By przez jednego głupiego człowieka wzbudzić taką nienawiść.
Taa i podobno kościół jest otwarty dla każdego? A kobieta, która sama za darmo oddała kawał działki na jego postawienie nie może tam wejść?
Brak mi jest słów na to co się wyrabia w kościele i to nie tylko w tej jednej wsi, bo na pewno po całej Polsce podobne sytuacje mają miejsce. Może nie na aż tak wielką skalę jak tutaj ale na pewno są.
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Sob Gru 13, 2014 14:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzę, że tekst wywołał emocje - to dobrze, nie ukrywam, że u mnie również. Ale może warto na chwilę je troszkę powściągnąć i zauważyć, że mamy tutaj do czynienia z relacjami skrajnie nastawionych stron. Jedni mają duży żal do ks. Lemańskiego, drudzy gotowi są bronić jego niewinności dzień i noc. A gdzie leży prawda? To ustalić już trudniej. Słuchając wypowiedzi ks. Lemańskiego w mediach i patrząc na całokształt jego zachowania odnośnie tej sprawy, o wiele bardziej daję wiarę słowom jego "przeciwników", ale nie było mnie tam, więc stuprocentowo pewna być nie mogę. Dwa fakty pozostają natomiast bezsporne: po pierwsze ks. Lemański sprzeciwił się regule posłuszeństwa swojemu biskupowi (a takie posłuszeństwo ślubuje każdy przyjmujący święcenia), a po drugie jego postawa była wg mnie zwyczajnie szkodliwa dla Kościoła. Takie konflikty można rozwiązywać zupełnie inaczej, drogą oficjalną - odsyłam tu do przykładu ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który miewał zatargi z biskupem krakowskim i potrafił sobie z nimi radzić bez angażowania TVN-u.

Mopek napisał:
Taa i podobno kościół jest otwarty dla każdego? (...)

Jeden ksiądz to jeszcze nie cały Kościół. Przykładowo: jeżeli jakiś kapłan powiedziałby na kazaniu, że żydzi są źli, to oznaczałoby, że cały Kościół jest środowiskiem antysemickim? Łatwo generalizować. Trudniej zauważyć działania, które starają się zapraszać do Kościoła różnego rodzaju ludzi, którzy czują się z niego wykluczeni.

Mopek napisał:
Brak mi jest słów na to co się wyrabia w kościele i to nie tylko w tej jednej wsi, bo na pewno po całej Polsce podobne sytuacje mają miejsce. Może nie na aż tak wielką skalę jak tutaj ale na pewno są.

Jakieś przykłady, dane, fakty? Używasz wyrażenia "na pewno", więc zakładam, że masz na ten temat jakąś konkretną wiedzę.

A co się wyrabia w Kościele? Ano, zarówno rzeczy wspaniałe, dobre, zwyczajne, jak i te budzące wątpliwości, zgorszenie, a nawet godne potępienia. Kościół to rzeczywistość, która w dużej mierze składa się z ludzi, więc czego się spodziewasz? Kryształu bez skazy? Widzenie w Kościele tylko tego, co złe, jest zwyczajnie nieuczciwe.
Powrót do góry
kraina_cienia
Maniak
Maniak

PostWysłany: Nie Gru 14, 2014 21:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Małgosia napisał:

A co się wyrabia w Kościele? Ano, zarówno rzeczy wspaniałe, dobre, zwyczajne, jak i te budzące wątpliwości, zgorszenie, a nawet godne potępienia. Kościół to rzeczywistość, która w dużej mierze składa się z ludzi, więc czego się spodziewasz? Kryształu bez skazy? Widzenie w Kościele tylko tego, co złe, jest zwyczajnie nieuczciwe.

Bardzo dobre stwierdzenie faktu z którym zgadzam się w 100%... choć większość forumowiczów zna moje zdanie odnoście kościoła...
Od siebie jeszcze dodam, tylko jedno... Kościół jako instytucja nie jest w założeniu taki zły, niestety najgorszym ogniwem tego całego mechanizmu są ludzie ale nie ci którzy "pracują" w kościele, lecz ci którzy do niego należą... Jeśli ktoś zapyta dlaczego, odpowiedź jest absurdalnie prosta... To ludzie przyzwalają w dużej mierze na nadużycia kościoła...
Przykładów można mnożyć i to nawet z własnego podwórka...
Powrót do góry
Paweł Sz.
Maniak
Maniak

PostWysłany: Pon Gru 15, 2014 18:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam również przykład podobnego kapłana spod Pleszewa, który swego czasu w podobny sposób podzielił wieś na zwolenników i przeciwników i to gorących!
Szybko jednak został zdjęty i przeniesiony (+ dla KK). Sam byłem raczej obojętnym obserwatorem tych wydarzeń, które trochę mnie bawiły ale też troszkę przerażały.
Mój brat mógłby powiedzieć o wiele więcej na ten temat.

Co do innych dziwnych zachowań- jakiś czas temu do Polski przyleciała na krótki czas siostra mojej znajomej- milionerka z Argentyny, gdzie wyemigrowała w 68 roku wraz z mężem.
Oczywiście mieszkanie jej siostry w którym zamieszkała stało się miejscem trochę bardziej intensywnej wymiany gości niż zwykle (ja zazwyczaj wpadałem do tej pani jeden raz w tygodniu, w tym okresie byłem dwa razy w ciągu miesiąca). Wpadali różni ludzie, ale wszyscy w mniejszym lub w większym stopniu związani z siostrami.
Wpadł oczywiście również ksiądz pleban tamtejszej parafii Uśmiech.
Po co?
Polska siostra jest wierząca, ale do "filaru" parafii jej bardzo daleko i nie utrzymuje zbyt bliskich relacji z probostwem, takie jak wszyscy, którzy mają zmarłych w rodzinie etc.
Gdy jej siostra emigrowała ksiądz mógł mieć około 10 lat, wiec nie znał jej, nie miał na to szans Uśmiech.
Powód mógł być tylko jeden Uśmiech.
Powód jak wierzę narzucony odgórnie, ponieważ jest to dosyć znany w mieście o którym mówię ksiądz, nawet bardzo znany, również z powodu swojej wiary i skromności.
O swoje interesy trzeba jednak dbać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mopek
Stara Gwardia

PostWysłany: Sro Gru 17, 2014 19:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Małgosia napisał:

Moje zdanie na temat kościoła jest jednoznaczne i go raczej nie zmienię. Wiem, że są ludzie i księża, którzy są normalni. Taki "uczył" mnie na przykład w Technikum ale no nie ma co ukrywać, że zdecydowana większość po prostu nie jest godna tego stanowiska/zawodu? Nie wiem jak to określić. Jeżeli ludzie wierzą ślepo w takich księży to spoko ich sprawa byle tylko Ci ludzie nie niszczyli życia innym.
Dla mnie wystarcza to co antychryst Rydzyk wyprawia Oczko
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Sro Gru 17, 2014 20:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja Ci nigdy nie odmawiałam prawa do posiadania własnego zdania - i nie mam takiego zamiaru Oczko. Ale chodzi mi właśnie o tego typu stwierdzenia (pogrubienie moje):

Mopek napisał:
ale no nie ma co ukrywać, że zdecydowana większość po prostu nie jest godna

Na podstawie jakiej statystyki stwierdzasz, że tych "złych" księży jest większość (i to zdecydowana)? Czy masz dostęp do wyników jakichś badań przeprowadzonych w tym zakresie? Bo piszesz tak, jakby to był fakt udowodniony w jakiś obiektywny sposób. A jeśli tak nie jest, czyli ten wniosek o "zdecydowanej większości" to jedynie Twoja opinia/odczucie/wrażenie, to pisanie w taki sposób (jak w cytacie powyżej) jest nieuczciwe - tak zwyczajnie. Ja nie twierdzę, że w Kościele nie znajdziemy kapłanów, jak to określiłeś, niegodnych tej posługi. Jasne, że znajdziemy - i to wcale nie jednego. Ale stwierdzenie, że stanowią oni "zdecydowaną większość" jest już dość poważnym zarzutem kierowanym wobec Kościoła - po prostu zachęcam, żebyś zastanowił się, czy masz czym ten zarzut obronić.

Jeżeli w swoim życiu spotkałabym np. pięciu (albo i nawet stu pięciu) lekarzy, którzy zażądaliby ode mnie łapówki, to nie uprawnia mnie jeszcze to stwierdzenia, że większość środowiska medycznego jest skorumpowana.
Powrót do góry
Mopek
Stara Gwardia

PostWysłany: Sob Gru 20, 2014 20:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://wyborcza.pl/1,75477,17161669,Franciszkanie_na_progu_bankructwa.html#MT
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Nie Gru 21, 2014 00:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo ciekawa informacja - przyznam, że o sprawie nie słyszałam. Ale jako że "Wyborcza" jest dla mnie jednym z najbardziej niewiarygodnych tytułów w Polsce (to moje zupełnie prywatne odczucie i zdanie), postanowiłam poszukać informacji gdzie indziej, a konkretnie, dla porównania, na portalu związanym z Kościołem. I wydaje mi się, że tam sprawa omówiona jest nieco dokładniej: http://kosciol.wiara.pl/doc/2290792.Wielkie-klopoty-franciszkanow .

Nie rozumiem trochę tej uwagi, którą na końcu zamieściła GW:

Cytat:
Sprawa jest dla zakonu niezwykle niewygodna, bo jego założyciel św. Franciszek i jego naśladowcy żyli przecież w ubóstwie. Do tego nawiązuje też papież Franciszek.

Nie bardzo wiem, do czego ona się odnosi. O wymieniony w artykule hotel? To póki co niepotwierdzona informacja, na którą "wskazują włoskie media". O podejrzane transakcje? Na razie trwa śledztwo i na dobrą sprawę nie wiadomo, kto za te transakcje odpowiada. Ten fragment sugeruje, że GW już wie, kto ponosi winę Oczko.

Trzeba poczekać na wyniki postępowania, mam nadzieję, że zostanie ono przeprowadzone rzetelnie i dokładnie. Ciekawa jestem, ile w tym winy samych przedstawicieli zakonu. Jeśli okaże się, że machlojki finansowe są "dziełem" zakonników, to będzie to rzeczywiście niepokojąca i smutna informacja.

I tak przy okazji - artykuł rzucający światło na manipulacje medialne, tworzące wrażenie, że w Kościele jest o wiele większy odsetek przypadków pedofilii niż gdziekolwiek indziej. To nie jest jedyny taki przypadek. Nie tak dawno temu w Polsce również oczyszczono z zarzutów księdza oskarżanego o molestowanie dzieci - media w dużej mierze również to przemilczały. Nawet jeśli gdzieś pojawiały się mimochodem informacje, to nie były one tak szumne jak te o oskarżeniach.
Powrót do góry
Mopek
Stara Gwardia

PostWysłany: Nie Gru 21, 2014 11:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też nie "ufam" za bardzo GW no ale zawsze jest to jakaś informacja. Wiadome jest również, że podana przez Ciebie Małgosiu informacja z portalu nazwijmy to chrześcijańskiego nigdy nie poda informacji przeciw swojej organizacji. Ok napisali, że jest coś nie tak ale więcej brudnych szczegółów nie będą pewnie opisywać. GW też może trochę zmyślać i koloryzować, nie mówię, że nie. Zobaczymy czy czas przyniesie nam dodatkowe informacje na temat tej "afery".

PS. Ty to zawsze musisz stanąć w obronie kościoła Bardzo szczęśliwy
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Nie Gru 21, 2014 13:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może nie tyle nawet Kościoła, co rzetelności w przekazywaniu informacji - jeżeli wiadomości byłyby podawane uczciwie, to nie musiałabym tyle pisać na forum Oczko. Choćby ten odnośnik, który podałam poprzednio - jeżeli media z taką samą gorliwością, jak w przypadku oskarżeń duchownego o pedofilię, przekazywałyby doniesienia o jego oczyszczeniu z zarzutów, to obraz w społeczeństwie byłby inny. Naprawdę ktoś myśli, że tylko księża są łapani na pedofilii? Dlaczego nie słyszymy, że np. zatrzymali za taki czyn jakiegoś lekarza, nauczyciela, prawnika, ślusarza, budowlańca, kolejarza... i tak dalej, i tak dalej? Dziwnym trafem nagłaśnia się praktycznie tylko sprawy duchownych. I właśnie tak powstaje wrażenie, że pedofilów w ich szeregach jest niewspółmiernie więcej niż gdzie indziej - choć badania mówią co innego.

Jeśli chodzi o rzetelność portalu wiara.pl w przekazywaniu tych "złych" informacji o Kościele, to szczerze powiedziawszy, nie bardzo wiem, jak to wygląda - czytam go zbyt rzadko, żeby wyrobić sobie na ten temat opinię. Dobrym sygnałem jest, że o sprawie poinformowali - i to nie małą czcionką, ale w dość wyeksponowanym miejscu strony. Mam nadzieję, że tak samo będą pisać o postępach w sprawie, niezależnie od tego, kto okaże się winny. Niemniej, dziękuję za wrzucenie tej informacji tutaj na forum, bo o sprawie nic nie wiedziałam Uśmiech.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum hydepark Strona Główna -> Ambitne tematy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: