« Turek.net.pl Regulamin HydeParku       
   HydePark - www.hp.turek.net.pl
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Aktualnosci Turek
Aktualnosci
Pogoda Turek
Pogoda
Praca Turek
Praca
 FAQFAQ   CzatCzat   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sprawy "kościelne"
Idź do strony Poprzedni  1, 2

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum hydepark Strona Główna -> Ambitne tematy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Sob Cze 10, 2017 13:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odgrzewam temat, bo wczorajsze wydarzenia warte są skomentowania, nawet jeżeli tym razem dla odmiany ja wrzucę kamyczek do kościelnego ogródka Oczko

Chodzi mianowicie o głośne taśmy z udziałem ks. Kazimierza Sowy. To, jaki obraz kierowania państwem i zarządzania spółkami skarbu państwa wyłania się z tych nagrań to jedna rzecz, której nie chcę tutaj poruszać, bo to temat bardziej na dyskusję w dziale polityki.

Chcę się odnieść jedynie do osoby kapłana, który okazał się człowiekiem powiązanym i bardzo swobodnie czującym się w różnych szemranych polityczno-biznesowych układach. Człowiekiem, który bez żenady rozmawia z kolesiami ze świecznika o kupczeniu państwowymi stanowiskami, "niszczeniu" nieprzychylnych gazet itp., używając przy tym (mówiąc oględnie) bardzo niewyszukanego języka. Jeżeli dodamy do tego, że ks. Sowa od dawna bardzo jednostronnie angażował się politycznie, był stałym gościem programów polityczno-publicystycznych (zwłaszcza w jednej ze stacji), ciekawi mnie, jaka będzie reakcja władz kościelnych - czy będzie choćby w połowie tak stanowcza, jak np. w przypadku ks. Jacka Międlara? Wątpię, tym bardziej, że ks. Sowie bardzo długo pozwalano na bardzo dużo...

Ciekawi mnie też, jak zachowanie ks. Sowy ocenią ci publicyści/dziennikarze i w ogóle wszyscy ludzie, którzy na co dzień oburzają się na o. Rydzyka za angażowanie się w biznes i politykę... Będzie ich stać na to, żeby uczciwie oburzyć się tak samo, czy ks. Sowa, jako "sam swój", może liczyć na taryfę ulgową? Bardzo to ciekawe Uśmiech.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Marian_
Maniak

PostWysłany: Sob Cze 10, 2017 17:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiele jest krzyku o "wolne media", w tej kwestii media są bardzo wolne, w sensie powolne, bo wczoraj w TVN cisza... dziś już ich nawet nie włączałem.
Gdyby chodziło o (też księdza) Rydzyka, to dopiero by było, a skoro to "swój" ksiądz, to cichutko.
Takie mamy wolne media.
A co do księżulka z nagrań, same przekleństwa dyskwalifikują go jak duchownego, reszta to inna bajka. Wstyd.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Sob Cze 10, 2017 18:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobrze, że zwróciłeś na to uwagę, bo o tym też warto wspomnieć - wczoraj specjalnie włączyłam "Fakty" TVN, żeby zobaczyć, w jakim świetle i z jakim komentarzem przedstawią sprawę nowych nagrań. Okazało się jednak, że najzwyczajniej w świecie tego tematu nie poruszono wcale. Dokładnie tak - WCALE - w całym, niemal półgodzinnym serwisie "informacyjnym" tej sprawie nie poświęcono ani jednej sekundy. Cóż... jak to szło? "Wolne media, wolne media!"? Oczko

Cóż, bez trudu potrafię sobie wyobrazić ton narracji TVN, GW i środowisk pokrewnych, gdyby analogiczne dialogi uskuteczniał o. Rydzyk z politykami PiS-u... oj, by się działo! Ale jako że jest to "nasz" ksiądz i "nasi" politycy, to tematu nie ma. Wolne media! Uśmiech

Zachowanie ujawnione na nagraniach nie przystoi nie tylko księdzu, ale w ogóle katolikowi. Nie chodzi nawet tyle o wulgarny język, choć przykro słyszeć taki słowny rynsztok z ust kapłana, ile o jego postawę pełnego zrozumienia dla różnego rodzaju machlojek, kupczenia skarbem państwa, układzików, a nawet zachętę do zniszczenia nieprzychylnej wobec kumpla-biznesmena gazety.

Duchowny, któremu z jakichś przyczyn udało się zaskarbić popularność i sympatię mediów (w tym nie ma niczego złego), powinien w pierwszej kolejności wykorzystywać tę okazję dla uprawiania swojej najważniejszej misji, czyli ewangelizacji, nie tylko słowem, ale również przykładem - własnej postawy, własnych słów i sprzeciwu wobec tego, co niewłaściwe, niegodne, złe. Nie mam tutaj na myśli tego, żeby ksiądz w telewizji/radiu musi mówić tylko o Chrystusie, Ewangelii czy Kościele - mam na myśli, że cokolwiek mówi/robi, jakimkolwiek tematem się zajmuje, zawsze powinien dawać tym świadectwo chrześcijaństwa, pokazując że katolicy mogą brać udział w różnych sferach życia publicznego.

Niestety, ks. Sowa nie wpisuje się w taki schemat, a właściwie jest dla takiego schematu antyprzykładem. Już wcześniej dał się poznać jako celebryta, wyraźnie zbratany z jedną opcją polityczną, któremu nawet nie zawsze chciało się założyć do TVN-owskiego studia koloratkę. A teraz na dokładkę okazało się, że to wtajemniczony w rozmaite układziki "kolega", niebywale komfortowo czujący się w szemranej polityczno-biznesowej atmosferze.

Tym bardziej dziwi mnie brak oburzenia tych, którzy bardzo oburzają się na polityczno-biznesowe ciągoty o. Rydzyka... Dlaczego z ich strony taka cisza? Uśmiech
Powrót do góry
Marian_
Maniak

PostWysłany: Sob Cze 10, 2017 23:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TVN o Sowie 0 sekund, TVP o (wrogiej) WOŚP 18 sekund.
Nie jestem fanem TVP, wspieram WOŚP, lubiłem Sowę, lubiłem TVN, więc Myślę, że jestem bezstronny...
Kurski z TVP robi szambo, TVN w szambie jest od dawna.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
polonus
Nie ma szans na leczenie !!!
Nie ma szans na leczenie !!!

PostWysłany: Pon Cze 12, 2017 23:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kilka uwag o sprawie ks. Sowy. Czy wszyscy ksieżą są równi wobec prawa kanonicznego?
Cytat:
Przez ostatnie kilkanaście lat, pomimo wcześniejszej afery z Radiem Plus, ks. Kazimierz Sowa był faworyzowany przez władze kościelne w Krakowie i Warszawie. Działo się to ze względu tak na jego brata samorządowca i polityka z PO, jak i przeróżne powiązania towarzyskie.

Brak reakcji przełożonych na wiele gorszących zachowań i wypowiedzi owego duchownego spowodował, że stał się on „wielkim nietykalnym”. Każdy inny ksiądz, krakowski czy warszawski, w takiej sytuacji byłby bardzo szybko pociągnięty do odpowiedzialności. Vide: suspendowanie ks. Piotra Natanka czy spacyfikowanie ks. Jacka Międlara. Że nie wspomnę o mojej skromnej osobie, na którą posypały się kościelne gromy za książkę „Księżą wobec bezpieki”. Dodam, że upomnienie kanoniczne, które wówczas otrzymałem zostało natychmiast opublikowane, a mnie samego zakneblowano, przez co nie mogłem się nawet bronić. Z kolei z pisemnym upomnieniem ks. Sowy władze kościelne zwlekały wiele lat, a treść tego dokumentu do dziś jest ukrywana. Sam zaś upomniany może nadal pleść co mu tylko ślina na język przyniesie.

I to ma być równość każdego duchownego wobec prawa kanonicznego? Co sobie pomyślą o tym tak zwykli wierni, jak i klerycy, którzy dopiero przygotowują się do kapłaństwa?

Osobiście współczuję ks. arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu, że musi rozwiązywać ten problem, pozostawiony mu przez poprzednika. Co więcej, może być on za to atakowany z wielu stronę, zwłaszcza przez media laickie i antykościelne. Tak jak atakowany był arcybiskup warszawsko-praski Henryk Hoser za decyzje wobec ks. Wojciecha Lemańskiego, w którego sprawie sam „wielki” Adam Michnik pisywał do papieża Franciszka.

Oczywiście nie będzie łatwo, bo może niektórzy politycy, wsparci przez GW, będą organizować „spontaniczne” protesty. Może także sam zainteresowany nie będzie „łaskaw” w ogóle przyjąć posługi kapłańskiej w tej czy innej parafii lub też, jak wspomniany Lemański, zajdzie na drogę procesową.

Na koniec, proszę przeczytać po poniższym linkiem jak ks. Sowa wyraża się o jednym ze swoich protektorów, któremu w znacznym stopniu zawdzięcza swoją karierę. To powinno wreszcie otworzyć niektórym oczy.

http://isakowicz.pl/kilka-uwag-o-sprawie-ks-sowy-czy-wszyscy-ksieza-sa-rowni-wobec-prawa-kanonicznego/
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum hydepark Strona Główna -> Ambitne tematy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do: