« Turek.net.pl Regulamin HydeParku       
   HydePark - www.hp.turek.net.pl
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Aktualnosci Turek
Aktualnosci
Pogoda Turek
Pogoda
Praca Turek
Praca
 FAQFAQ   CzatCzat   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rząd PiS-u / Sejm VIII kadencji
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 26, 27, 28  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum hydepark Strona Główna -> Polityka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Czw Gru 10, 2015 14:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Napiszę jeszcze raz, bo nie zrozumieliśmy się.

Argument o wspólnym sprzeciwie PO i Nowoczesnej jest chybiony. Dlaczego? Dlatego, że nie mam chęci ani zamiaru usprawiedliwiać tego, co z Trybunałem wyczynia PiS. Nawet jeżeli zgadzałabym się z tymi protestami pod kątem merytorycznym, nie zmienia to faktu, że akurat Platforma nie powinna wyskakiwać do pierwszego szeregu obrońców demokratycznych standardów. Nie po tym, co próbowała zrobić na końcu swojej kadencji. Jasne, nikt PO nie zmuszał do tego posypania głowy popiołem - tyle, że nie mieli oni za bardzo innego, opłacalnego pod kątem wizerunkowym wyjścia. Innymi słowy: nie odnoszę się do treści sprzeciwu partii opozycyjnych, ale do faktu, że widok Platformy jako naczelnych orędowników przejrzystości mnie zniesmacza. Oczywiście - jest to moje zdanie i moje odczucie.

Podobnie rzecz ma się z tym, jak wcześniej Platforma wybierała członków TK. W tej sytuacji nie ma to znaczenia, bo nie dyskutujemy o tym kogo, pod kątem personalnym, PO wydelegowała "na zapas", ale o tym, że ten fakt w ogóle miał miejsce. Istotą problemu jest to, że ten wybór został dokonany, a nie to, kto został wybrany. Tyle że właśnie ten akcent w dyskusji nie tylko medialnej, ale jak widzę również tej naszej hydeparkowej, sprytnie został przesunięty.

Podsumowując - mam nadzieję, że tym razem już w sposób jasny - nie bronię działań obecnej partii rządzącej, ale nie widzę powodu, aby nie pamiętać, że pierwsza przy TK zaczęła "majstrować" Platforma i to od ich decyzji zaczęła się cała afera związana z Trybunałem. Dlatego właśnie nie rozumiem, dlaczego teraz przedstawia się ich jako orędowników odmienianych przez wszystkie przypadki standardów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Sergio
Nie ma szans na leczenie !!!

PostWysłany: Czw Gru 10, 2015 16:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Żeby była jasność. Zgadzam się z Tobą, że cały "dym" zaczęła PO. Tak samo zgadzam się z tym, że śmieszne jest w tej chwili występowanie w roli obrońców demokracji TK itd.
Natomiast w żaden sposób nie usprawiedliwia to aktualnych cyrków PiS-u i wg mnie dobrze, że PO potrafiła przyznać się do błędu, a że wynikało to z faktów które przytoczyłaś to przecież oczywiste. Przyznali się do błędu, uszanowali wyrok TK więc mają politycznie lepszą i bardziej wiarygodną pozycję niż PiS- mimo, że jak powtórzę sami całą zadymę zaczęli.
Zresztą największym wygranym całej zadymy jest Nowoczesna ponieważ jej ani złych zamiarów z przeszłości zarzucić nie można, ani dolewania oliwy do ognia w obecnej sytuacji również. No może poza wzywaniem do wyjścia na ulice, ale z tego jak widać dość szybko i sprytnie się wycofali.
Szkoda, że PiS-u będącego u władzy na podobne gesty nie stać- wtedy myślę że politycznie i wizerunkowo w dłuższym okresie czasu by zyskali- zwłaszcza Prezydent, który jest dopiero na początku kadencji i zajmując takie a nie inne stanowisko osłabia swoją pozycję jako głowy państwa.

Swoją drogą dziwi mnie dość bierna postawa Premier w tej całej sytuacji.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Czw Gru 10, 2015 17:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli teraz się rozumiemy Oczko.

Rzecz nie leży w tym, czy PiS stać na skruchę, czy nie - zwyczajnie oni w tej chwili "kruszyć" się nie muszą, bo są przy władzy, więc mogą* zrobić z TK w zasadzie to, co im się podoba - Platforma tego komfortu nie ma, im nie pozostało nic innego, jak przyznać się do błędu, aby w ten sposób pokazać, jak bardzo są różni od obecnej partii rządzącej. Obstawiam, że w odwrotnej sytuacji, jeżeli to PiS oddałoby w ten sposób rządy PO, teatr byłby dokładnie taki sam, tylko obsada ról by się zmieniła. Choć to, jak wspomniałam, gdybologia - po prostu dla mnie te partie jakościowo niewiele się od siebie różnią Uśmiech.

* dla jasności: "mogą" - w sensie posiadanej możliwości, a nie w znaczeniu, że mają do tego prawo.
Powrót do góry
haze
Szef wszystkich szefów

PostWysłany: Czw Gru 10, 2015 21:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja obstawiam (drążąc gdybologię), że PiS nigdy głowy popiołem by nie posypał. Pokazali już to wiele razy, nie stać ich było na krótkie "Przepraszam", "odwołuję swoje słowa" etc nawet wtedy, gdy różni ludzie dochodzili swoich praw przed sądem i My jako społeczeństwo musieliśmy pokryć koszty postępowania i odszkodowania (Ziobro - dr. G, Kaczyński - zagłuszane pielęgniarki, Macierewicz - tw w ilości znacznej, Kamiński - wskazanie na kogo głosować...) Wiele oskarżeń, cierpkich słów i czynów niegodnych nie zgłoszono do sądów. Nie przypominam sobie coby kiedykolwiek z ust prominentnego polityka PiS słowo "przepraszam" usłyszał... chyba, że pod przymusem - po wyroku sądu...
Prawdą jest, że PO zaczęło "majsrować" przy TK - tyle, że stosując jakąś skalę porównawczą (w TV gdzieś zasłyszałem) PO zarysowała auto a właściciel (PiS) w odwecie postanowił spalić dom, z autem i całym dorobkiem, i tak do końca nie wiadomo, czy na tym poprzestanie...
Decyzją szefa MON w uroczystościach miesięcznicy, począwszy od grudnia 2015 będzie uczestniczyła honorowa asysta wojskowa... Bez komentarza zostawię, ręce (i nie tylko Oczko ) opadają. Rozumiem rocznicę, ale co to w ogóle jest "miesięcznica"???
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Czw Gru 10, 2015 22:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale ja się w pełni z tym zgadzam, że zachowanie Platformy nie usprawiedliwia postępowania PiS-u, to jest zupełnie jasne. Różnica polega na tym, że dla mnie obecna postawa PO nie oznacza posypania głowy popiołem w sensie wyrażenia szczerego żalu, odbieram to jako zwyczajne obranie najkorzystniejszej z możliwych taktyk. W tym kontekście uprawiałam tę swoją gdybologię - zakładam, że jeżeli na tym miejscu stałby PiS i najkorzystniej dla nich byłoby odegrać okazanie skruchy, zrobiliby to samo. Dlaczego? Jasne, że nie dlatego, że faktycznie zebrałoby im się na wyrzuty sumienia wobec kraju i narodu - po prostu taka postawa najbardziej się w tego typu sytuacji opłaca Oczko.

Co do proponowanego (a raczej już postanowionego) kształtu miesięcznic - pełna zgoda. Nic mi do tego, czy ktoś prywatnie, w taki czy inny sposób wspomina co miesiąc katastrofę smoleńską, ale nie powinno się temu nadawać rangi uroczystości państwowej. W taki sposób powinny być obchodzone rocznice.
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Pią Gru 11, 2015 14:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wybaczcie jedną wiadomość pod drugą, ale chcę odnieść się do wczorajszego incydentu pod Pałacem Prezydenckim, czyli ataku na dziennikarza TVP Info. Już samo to wydarzenie było żenujące, tym bardziej, że sprawcami ataku byli starsi ludzie, jeden nawet miał w rękach krzyż, ale szczytem żenady okazał się komentarz marszałka Senatu(!) Stanisława Karczewskiego (skrót mój):

Cytat:
- To było niepotrzebne zajście, zupełnie. Źle, że coś takiego miało miejsce. Ale trzeba też powiedzieć, że dziennikarze nie powinny wchodzić w jądro zdarzeń. Czy jak pokazujemy mecz piłkarski, to dziennikarz musi być na stadionie piłkarskim? - w tych słowach marszałek Senatu Stanisław Karczewski skomentował wczorajsze spięcie między uczestnikami obchodów miesięcznicy smoleńskiej a reporterem Telewizji Publicznej. (...) Stanisław Karczewski uznał, że wczorajsze zdarzenie to po części wina samego dziennikarza. Zdaniem polityka PiS, nie powinien on bowiem "wchodzić w jądro zdarzeń". - TVN jednak pokazywał wydarzenie z pewnej odległości, z dystansu. Państwo weszliście w samo jądro. Ale wina jest obu stron - powiedział w TVP Info Karczewski.

Źródło
Powrót do góry
Sergio

PostWysłany: Pią Gru 11, 2015 16:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ktoś kto w ten sposób publicznie się wypowiada strzela samobója swojej formacji. Żenada.
Powrót do góry
Marian_
Maniak

PostWysłany: Pią Gru 11, 2015 23:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sergio, śmiem twierdzić, że to nie samobój. Oni maja taki elektorat, że wszystko przyjmie. Jak rozstrzelają na Placu Defilad Sędziów TK to... przyklasną, jak powieszą Tuska i Komorowskiego... będą wniebowzięci.
Z jednej strony, patrzę na to lekceważąco, odsunąłem się od polityki, z drugiej obawiam się, że dojdzie w Polsce do rozlewu krwi. Notabene, dosłownie w chwili, kiedy to piszę, obejrzałem, jak "babcie katoliczki wielbicielki ojca tadka" traktują dziennikarza. Tragedia!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Sob Gru 12, 2015 00:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To, co napisałeś, tyczy się bardziej stałych, żelaznych wyborców. Takimi działaniami PiS może stracić tzw. umiarkowany elektorat, który do tej pory widział w nich np. "najmniejsze zło".

W 2007 i 2011 roku głosy zdeklarowanych PiS-owców nie wystarczyły do wygrania wyborów. Pytanie, jak ta tendencja kształtuje się teraz i która grupa wyborców przeważyła w elektoracie PiS-u podczas październikowego głosowania. Jeżeli ta umiarkowana, to PiS może faktycznie mieć problem przy kolejnych wyborach.

Póki co, według sondaży, na całym tym zamieszaniu najbardziej zyskuje Nowoczesna, która odebrała Platformie drugie miejsce.
Powrót do góry
haze
Szef wszystkich szefów

PostWysłany: Sob Gru 12, 2015 20:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Manifestacja KOD zgromadziła wielu ludzi, często takich, którzy nie identyfikują się z żadną partią, często młodych, którzy manifestowali po raz pierwszy lub takich, którzy manifestowali po raz pierwszy od lat 80-tych. Bardzo ruszyła mnie wypowiedź jednego z kontrmanifestantów i plakat w tym samym tonie...
"Kwiczcie świnie, odrywanie ryja od koryta boli..." . Gorsza sprawa, że żadnego głosu sprzeciwu z ust tak szlachetnych obrońców ludu (Ziobro, Brudziński, Błaszczak, Czarnecki, Gowin...). Przyzwolenie na pogardę, wręcz przykład z góry, od samej władzy płynący skutkuje takimi zachowaniami jak to z plakatem czy sztorcowaniem dziennikarza TV. Góra pokazuje, że teraz ku... myyy, wy kwiczcie i płaczcie, do gadania nic nie macie... albo jesteście z nami albo wypad, tu jest polska (celowo z małej, bo n ie o taką Polskę walczyliśmy)
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Nie Gru 13, 2015 12:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oglądałam wczoraj migawki - cóż, marsz jak marsz, podobno każdy ma prawo demonstrować. Ja bym na niego nie poszła, bo choć krytycznie patrzę na działania PiS-u, nie brałabym udziału w czymś, co organizuje KOD ani nie maszerowałabym pod flagami unijnymi. Z wykrzykiwanych wczoraj haseł można było odczytać, że dla uczestników pochodu Unia jest gwarantem wolności Polski, według mnie jest wręcz przeciwnie. Ale to tak na marginesie, bo nie o UE jest temat.

Słyszałam też kilka wypowiedzi komentatorów, którzy na bieżąco dyskutowali o wydarzeniach. I jedna z nich pokryła się z tym, co pisałam tu wcześniej. Zaproszony do studia rozmówca (nazwiska nie pamiętam, ale raczej nie był to żaden polityk) stwierdził, że protesty członków Platformy w obronie konstytucji byłyby autentyczne, gdyby demonstrowali wtedy, gdy ich partia próbowała upchnąć swoich kandydatów w TK na zapas, a kiedy robią to dziś, trudno odczytywać to inaczej niż jako chęć zbicia kapitału politycznego. Dokładnie o to mi chodziło - nie o sam fakt sprzeciwu czy jego treści, ale o to, że PO w roli obrońców konstytucji wypada niewiarygodnie, żeby nie powiedzieć groteskowo.

Ostatnio zmieniony przez Małgosia dnia Nie Gru 13, 2015 14:54, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
szczota
Ciężki przypadek
Ciężki przypadek

PostWysłany: Nie Gru 13, 2015 14:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

'najlepszy sort polaków' i ich transparenty

Powrót do góry
haze
Szef wszystkich szefów

PostWysłany: Nie Gru 13, 2015 15:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj mamy marsz wolności i solidarności... Niech tam sobie maszerują... Razi mnie tylko to, że zawłaszczają (PiS) walkę o demokrację i w rocznicę stanu wojennego organizują swoje partyjne marsze....
Ale jeszcze bardziej mnie drażni obrażanie ludzi - publicznie nazywa się KOD komitetem obrony draństwa, donosicieli... Prominentni politycy PiS z Kaczyńskim na czele uchachani po pachy biją brawo tym, którzy te słowa wypowiadają, sam Kaczyński nazywa uczestników wczorajszej demonstracji "gorszym sortem"... Dzisiaj dokłada cytując niby ulicę warszawską "cała Polska z was się śmieje, komuniści i złodzieje..." i popiera hasło z transparentu "Kwiczcie świnie..."
Znowu zaczyna się dzielenie Polaków, obrażanie etc - czarno to widzę. Podziały wyryte za poprzednich rządów PiS odczuwamy do dzisiaj, teraz się pogłębią i dojdzie w końcu do tragedii....
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Nie Gru 13, 2015 17:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Różnego rodzaju podziały obecne były i są chyba za każdej władzy - a to na racjonalnych i radykalnych, a to znów na oświeconych i oszołomów, na nowoczesnych i ciemnogród, teraz przyszła kolej na swoich i zdrajców. Nie jest to zjawisko specjalnie nowe, zresztą - przynajmniej według mnie - głównym zmartwieniem nie jest to, że rządzący próbują takie podziały wprowadzać. O wiele większym problemem wydaje mi się to, że ludzie pozwalają się w ten sposób dzielić.

Nie głosowałam na PiS, nie popieram ich polityki - nie czuję się przez to zdrajcą i szczerze mówiąc, nie obchodzi mnie, jakie zdanie mieliby o mnie np. uczestnicy dzisiejszej manifestacji. Niestety, ludzie pozwalają się tak szczuć na siebie nawzajem. Istnieją przecież sytuacje, gdzie jeden krewny nie gada z drugim, bo popierają inne opcje polityczne. Dla mnie jest to paranoja.
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Pon Gru 14, 2015 18:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odnośnie manifestacji tzw. KOD:

Cytat:
Kolejny zespół protestuje przeciwko wykorzystaniu jego utworów przez KOD

Patriotyczny zespół Ludola w ostrych słowach protestuje przeciwko wykorzystywaniu jego utworów przez Komitet Obrony Demokracji na antyrządowych demonstracjach.

"Dostaliśmy informację, że targowiczanie z tzw. "Komitetu obrony demokracji" na swoim marszu w dniu 12 XII wykorzystali nasze utwory, co ma sugerować że popieramy tę zdradziecką inicjatywę. Pragniemy zatem poinformować, że stanowczo się od niej odcinamy i nie życzymy sobie wycierania przez nią gęby naszą twórczością. Prosimy o udostępnienie tej informacji jak najszerszemu gronu" – napisano na oficjalnej stronie zespołu na Facebooku.

Wcześniej podobne oświadczenie wystosował zespół Lombard.

Źródło

A wracając do meritum, czyli sytuacji w Polsce:

Cytat:
Schulz: sytuacja w Polsce będzie przedmiotem dyskusji w PE

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział w wywiadzie dla niemieckiego radia Deutschlandfunk, że wydarzenia w Polsce "mają charakter zamachu stanu". Jak dodał, sytuacja w Polsce będzie przedmiotem dyskusji w PE. - Żądamy przeprosin - powiedziała w reakcji premier Beata Szydło.

Schulz: sytuacja w Polsce będzie przedmiotem dyskusji w PE

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział w wywiadzie dla niemieckiego radia Deutschlandfunk, że wydarzenia w Polsce "mają charakter zamachu stanu". Jak dodał, sytuacja w Polsce będzie przedmiotem dyskusji w PE. - Żądamy przeprosin - powiedziała w reakcji premier Beata Szydło.

– To, co rozgrywa się w Polsce, ma charakter zamachu stanu i jest dramatyczne – powiedział Schulz. – Wychodzę z założenia, że w tym tygodniu, a najpóźniej podczas posiedzenia w styczniu, będziemy o tym w Parlamencie Europejskim obszernie dyskutować – zapowiedział polityk niemieckiej SPD.

W rozmowie z Deutschlandfunk Schulz ostrzegł przed pochopnym podejmowaniem przez UE kroków przeciwko krajom, w których rządzą "prawicowi populiści". Jak wyjaśnił, przemawia przeciwko temu doświadczenie z Austrią po dojściu do władzy Joerga Haidera (w 2000 r.).

– Gdy prawicowi populiści dostaną do ręki argument, że siły zewnętrzne, obcy, inne kraje próbują mieszać się do polityki wewnętrznej ich kraju w celu skorygowania jej, wówczas najbardziej wzrasta ich popularność – powiedział Schulz.

– Radzę, aby być ostrożnym z podejmowaniem działań. Dyskusja to coś innego – dodał szef PE.

Beata Szydło: chcemy, żeby Schulz przeprosił Polskę za te słowa

Do słów Martina Schulza na konferencji prasowej odniosła się premier Beata Szydło. - Witold Waszczykowski podjął już działania, żeby nasz ambasador w UE porozmawiał z Schulzem. Te wypowiedzi są nie do przyjęcia. Nie wyobrażam sobie, że polityk zajmujący tak eksponowane stanowisko w UE wyraża swoja opinie wyłącznie na poziomie doniesień medialnych - powiedziała szefowa rządu.

- Oczekuję, że Martin Schulz przeprosi Polskę. To są opinie nieuprawnione. Źle się dzieje, kiedy szef PE wyraża się w taki sposób o jednym z państw członkowskich. Chcę przypomnieć, że w Polsce odbyły się demokratyczne wybory - dodała Szydło.

Źródło

O ile na co dzień nastawiona jestem sceptycznie do działań PiS-u, o tyle tutaj reakcja Beaty Szydło mi się podoba. Ja też nie jestem zadowolona z tego, co dzieje się kraju, ale panu Schulzowi chyba pomyliły się role. Kim on jest, aby urządzać publiczną połajankę legalnie wybranemu rządowi dowolnego kraju europejskiego? Niezależnie od tego, jaki ten rząd jest. Kiedy takie "reprymendy" udzielane były rządowi węgierskiemu, myślałam że to po prostu niestosowny precedens, ale widzę, że funkcjonariuszom unijnym wtrącanie się w wewnętrzne sprawy wchodzi powoli w nawyk.
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Sro Gru 16, 2015 12:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Orzeczenia Trybunału są ostateczne. Co grozi za ich nieprzestrzeganie?

Platforma Obywatelska nalega, by prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie trzech sędziów, wybranych przez Sejm 8 października, powołując się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Jednocześnie, ta sama partia, podczas swoich rządów nie wykonała 48 orzeczeń TK. I nie wiadomo, komu zarzucić brak respektowania prawa. Bo jak się okazuje, po prostu nie wiadomo, jak je interpretować.

Problemem jest polski porządek prawny, w którym nie ma żadnych sankcji za niewykonanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. - To od ustawodawcy zależy, czy ureguluje daną kwestię w drodze ustawy, czy nie. Oczywiście, uchwalenie takiej ustawy przez Sejm, która realizowałaby orzeczenie Trybunału, należałoby potraktować jako wykonanie orzeczenia. Tylko wtedy można postawić pytanie czy brak uchwalenia takiej ustawy przez Sejm, jest równoznaczny z niewykonaniem orzeczenia - mówi prof. Jarosław Szymanek z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak wyjaśnia, taką sytuację można równie dobrze interpretować jako brak woli Sejmu uregulowania określonej materii w ustawie. - To od woli Sejmu zależy, co uczyni przedmiotem regulacji ustawowej, a co nie - dodaje.

Oprócz tego, orzeczenie może mieć status niewykonanego, ponieważ przepisy poddawane kontroli TK tracą moc obowiązującą np. dopiero w roku 2016 (jak niewykonane orzeczenie Trybunału w sprawie kwoty wolnej od podatku). O całym problemie wokół interpretowania orzeczeń pisał wcześniej sam Trybunał: "regulacje konstytucyjne w tym zakresie są niejasne, nieprecyzyjne, a przede wszystkim stwarzają możliwość rozbieżnych wykładni".

Konstytucjonalista stwierdza też, że nie ma prostej odpowiedzi na pytanie o to, co w rzeczywistości oznacza niewykonanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Bo może to być "nie przyjęcie przez Sejm ustawy, którą polecił Trybunał", mimo tego, że odroczone zostanie wejście w życie orzeczenia (o 18 miesięcy w przypadku ustawy, a krócej w przypadku aktu normatywnego). - Jeżeli Sejm nie uchwali ustawy, jaka pojawi się w miejsce zakwestionowanej przez TK ustawy, to też w jakimś sensie mamy do czynienia z niewykonaniem orzeczenia - ocenia.

Sprawa prezydenta

Jako przykład prof. Szymanek podaje ostatnią sytuację z 3 grudnia. - Są interpretacje, według których po orzeczeniu Trybunału prezydent ma obowiązek przyjęcia ślubowania od sędziów wybranych 8 października.To oznaczałoby jednak, że skutek orzeczenia Trybunału ingerowałby w czynności prawne już dokonane. A to przekształciłoby TK w sąd nad faktami, a nie sąd nad prawem, bo ocena sędziów dotyczyłaby działań faktycznych organów stosujących prawo - mówi.

W takim wypadku, także nieodebranie ślubowania od 3 sędziów, którzy zostali wybrani zgodnie z zasadami art. 137 nie oznacza jeszcze niewykonania orzeczenia. - Prezydent będzie wykonywał to orzeczenie stosując normy ustawy o TK w sposób zgodny z zaleceniami Trybunału. W tym przypadku np. prezydent bez zbędnej zwłoki będzie odbierał ślubowanie od osób wybranych na stanowisko sędziego TK - dodaje.

Źródło (podkreślenie moje)

Naprawdę ktoś jeszcze na poważnie wierzy, że motywacją dzisiejszych działań Platformy jest obrona konstytucji?
W tym kontekście słowa o "odrywaniu od koryta", choć z pewnością brzmią niegrzecznie, mają uzasadnienie. Patrząc na całokształt rządów PO-PSL, odnoszę wrażenie, że boli ich nie jakiekolwiek "zagrożenie demokracji", ale to, że skończył się czas ich panowania. Zresztą, niemożność pogodzenia się z porażką wyborczą było widać jak na dłoni podczas przemówienia Ewy Kopacz, składającej dymisję swojego gabinetu.
Powrót do góry
Sergio

PostWysłany: Sro Gru 16, 2015 13:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tyle tylko, że podobne opinie przedstawia prawie cała opozycja a nie samo PO.
Poza tym tutaj sprawa dotyczy samego TK co nadaje zdecydowanie większej wagi samej sprawie.
No i równanie samego PiS-u do standardów PO jakoś chluby im nie powinno przynosić, a tym bardziej usprawiedliwianie się w ten sposób uznaję za żenujący spektakl.
Zgodzę się, że za rządów PO-PSL dochodziło do wielu patologii- ale chyba dlatego odsunięto ich od władzy- czyż nie? Równanie PiS-u w tym momencie do PO to przepis na polityczna katastrofę co zresztą już się dzieje. Niestety Kaczyński ma komfort w postaci 3 lat bez wyborów czyli 3 lata bez żadnego sprawdzam ze strony społeczeństwa.
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Sro Gru 16, 2015 16:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie chodzi mi o to, aby usprawiedliwiać działanie PiS-u. Po prostu nie mogę wyjść ze zdziwienia, że ludzie gremialnie postrzegają PO jako obrońców konstytucji i demokratycznego ładu, mimo oczywistych faktów, które miały miejsce nie tak dawno temu. Widok działaczy Platformy krzyczących na wiecu o obronie wartości, po prostu mnie zniesmacza i nic na to nie poradzę. Dziwne, że kiedy Elżbieta Bieńkowska stwierdziła, że tylko złodziej albo idiota pracuje za 6 tys. złotych, nie było słychać takich gromkich wrzasków, aby przeprosiła miliony Polaków, które takim stwierdzeniem mogły poczuć się urażone.

Takie artykuły porównawcze, jak ten zacytowany powyżej, nie służą temu, aby pokazać, że PiS jest lepszy od Platformy. Pokazują za to, że Platforma wcale nie jest lepsza od PiS-u. Dlatego dziwi mnie, że dziś rządy koalicji PO-PSL przedstawia się niemal jako raj utracony.
Powrót do góry
Sergio

PostWysłany: Sro Gru 16, 2015 17:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam odmienne odczucia. Ludzie protestują głównie przeciwko PiS, ale to nie oznacza, że utożsamiają się z PO. Nikt nie podważa, że wygrali wybory, ale podważa sposób w jaki rządzi.
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Sob Gru 19, 2015 16:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiejsze manifestacje organizowane przez KOD stały się głównymi wiadomościami chyba w większości serwisów informacyjnych, portali internetowych i stacji telewizyjnych. Gdy kilka tygodni temu, również w kilku polskich miastach, odbywały się manifestacje antyimigranckie, media albo to przemilczały, albo można było to wyczytać jedynie gdzieś w paskach informacyjnych (tych normalnych, nie "pilnych") lub znaleźć upchnięte między inne wiadomości, najczęściej jedynie na portalach lokalnych. Podobnie rzecz miała się, gdy rok temu protestowano po wyborach samorządowych - ludzie zgromadzili się w paru miastach jednego dnia, w mediach panowała cisza, pojawiały się ewentualnie jakieś drobne wzmianki. No, ale przecież mówienie o stronniczości czy manipulacji w mediach to jedynie paranoja i teoria spiskowa Oczko.
Powrót do góry
polonus

PostWysłany: Sob Gru 19, 2015 20:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli na tych manifestacjach widzę takich ludzi jak Petru, Wujec, Holland, Balcerowicz, Frasyniuk, x.Lemański itp. "autorytety" to wnioskuję, że im o dobro Polski nie chodzi, tylko o własne i swych kolesi tyłki.
Walczą oni o demokrację?
Raczej przeciw demokracji, bo nie uznają demokratycznych wyborów.
Gdyby oddać Polskę w ich ręce, to rozkradliby ja do reszty.
Powołują się na sondaże, które sami tworzą.
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Sob Gru 19, 2015 22:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie najbardziej rozbawił widok Radosława Sikorskiego w roli obrońcy standardów państwa demokratycznego. Pięknych sobie KOD-owcy wodzirejów wybrali, nie ma co.

Uprzedzając sprostowania - wiem, że na tych manifestacjach pojawiają się ludzie z różnych opcji politycznych oraz tacy, którzy do żadnej partii nie należą. Ale jeżeli ktoś wiedząc, jakie osoby mają "prowadzić lud na barykady", bierze w takiej demonstracji udział, znaczy że taki stan rzeczy akceptuje lub przynajmniej mu on w jakiś znaczący sposób nie przeszkadza.
Powrót do góry
polonus

PostWysłany: Sob Gru 19, 2015 23:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kto występuje przeciw demokracji domagając się,
by realna władza w Polsce leżała w rękach 15 sędziów,
a nie w rękach narodu sprawującego swoją władzę przez przedstawicieli posłów,
ten nie jest demokratą, tylko anarchistą.
Obrońcy Trybunału z KOD są więc siłą wrogą demokracji i logice konstytucji,
anarchistycznym zamętem destabilizującym państwo zapewne ku wielkiej satysfakcji Moskwy i Berlina.
Powrót do góry
Sergio

PostWysłany: Nie Gru 20, 2015 02:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tu nie chodzi o to kto przemawia. Ludzie któży nie popierają PiS-u zostali nazwani gorszym sortem, porównani z gestapo. Oni na taki styl rządzenia się nie godzą i nie mają zamiaru przyglądać się temu w zaciszu domu. I bardzo dobrze- bo na taki styl uprawiania polityki w Polsce nie powinno byc zgody.
Co do postulatów związanych z TK to można się nie zgadzać z tym jak funkcjonuje, jak jest zorganizowany, jak wybierany ale w demokratycznym państwie tak istotne sprawy załatwia się po głebokiej analizie, na spokojnie, po konsultacjach a nie pisząc kolejne ustawy na kolanie, w środku nocy, byle szybciej, do tego próbując zniszczyć autorytet TK. Bo to nawet jeśli jest zgodne z prawem to z pewnością nie spełnia standardów demokratycznych i wywołuje w społeczeństwie niepokój- którego wyraz mamy między innymi w postaci manifestacji.
To państwo wypracowało jakieś standardy w ramach których można zreformować całe państwo, włącznie z Konstytucją, TK itd. Ale umieszczono w tym systemie również pewne bezpieczniki np. w postaci koniecznej większości konstytucyjnej czy referendum ws przyjęcia bądź odrzucenia Konstytucji. Obawiam się, że obecna władza te bezpieczniki chce krok po kroku wywalić do kosza i ludzie to widzą i na to się nie godzą. To nie ma kompletnie nic wspólnego z tym czy na jednym czy drugim spotkaniu przemawia pan czerwony, zielony czy niebieski.
Po prostu Polacy poczuli przez te kilkanaście lat smak wolności i nie dadzą sobie wmówić że są zniewoleni przez zachód, układ czy w co tam wierzą zwolenicy obecnej partii rządzącej.
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Nie Gru 20, 2015 11:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy ja mówię, że nie mają prawa protestować? Odnosiłam się jedynie do tego, że cały ten KOD jest dla mnie jedną wielką komedią, na dodatek kiepską i bardziej żenującą niż śmieszną.

A co do poruszonej przez Ciebie kwestii wolności i zniewolenia - mam na ten temat inne zdanie niż Ty, a nie jestem zwolennikiem PiS-u. Także nie naklejaj wszystkim myślącym w ten sposób etykietki entuzjastów obecnej partii rządzącej.
Powrót do góry
polonus

PostWysłany: Nie Gru 20, 2015 11:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dowiedziałem się, że ten protest uwiarygadniał swą obecnością znany polakożerca Jan Tomasz Gros. To już daje do myślenia, kto i co walczy.
Ta osoba właśnie z przypietą kartką odpowiadala dokładnie słowom Kaczyńskiego.
Ale to on już wcześniej przed słowami Kaczyńskiego
zasłużył sobie na takie miano, szkalując Polskę na cały świat.
Powrót do góry
smack
Nawijkaaaaaaaaaa!!!
Nawijkaaaaaaaaaa!!!

PostWysłany: Nie Gru 20, 2015 12:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie kibicowałem w najmniejszym stopniu PiSowi, ale to jak mocno ta banda zaprzanców skamle na tych kodowych manifestacjach to coś pięknego <3. Walki o demokrację to co poniektórzy się od samego Stalina zdążyli nauczyć, tak że to nie ma żartów Oczko.

Co do tego kto pojawia się na tych protestach i kto chce za nie płacić (ponoć Soros) to hm, aż śmiesznie grubymi nićmi to wszystko szyte.
Powrót do góry
Sergio

PostWysłany: Nie Gru 20, 2015 12:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy ja napisałem, że tylko zwolennicy PiS-u wierzą w układ, zdradę itp. itd??? W żadnym punkcie mojej wypowiedzi do zwolenników PiS-u Ciebie nie zakwalifikowałem więc nie wiem o co Ci chodzi???

Dziś dowiedziałem się, że Pan Kukiz również wyznacza nowe standardy polityki. Wyzywa ludzi korzystających z demokracji z prawa do protestu od Ku*w, mówi że ich nienawidzi. Właśnie przeciwko takim postawom ludzie wychodzą. Bo można się różnić- takie prawo demokracji- ale trzeba się przede wszystkim szanować bo wszyscy tworzymy ten kraj.
Podsumuję to tak: szkoda, że Kaczyński albo Kukiz nie wygłaszali podobnych haseł przed wyborami. Ciekawe dlaczego? Oszukiwali? Moim zdaniem tak. Wybór Macierewicza na szefa MON to dla mnie najlepszy przykład tego oszustwa. Dlaczego przed wyborami nie zaznaczyli, że ułaskawią Kamińskiego? Przeciwko takiej polityce ludzie protestują. Prawda jest taka, że można sobie szukać w tłumie tych ludzi osób powiązanych politycznie, biznesowo czy tam w układzie. Tyle, że jak się posłucha zwykłych ludzi to masa z nich wyszła na manifestację pierwszy raz od kilkudziesięciu lat. Wyszli bo usłyszeli, że są gorszymi Polakami, że są zdrajcami, że są tacy samo jak gestapo. I wcale się nie dziwię, że wyszli bo mają rację. Ośmieszanie czy szukanie "interesu" tych ludzi w tym wszystkim nic nie da bo to o zwykły szacunek do kogoś kto ma odmienne poglądy chodzi.
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Nie Gru 20, 2015 13:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak odebrałam ostatni akapit Twojej poprzedniej wypowiedzi - że tego rodzaju stanowisko jest cechą identyfikującą zwolenników PiS-u. Jeżeli chodziło Ci o coś innego, przepraszam, nie zrozumieliśmy się.

Jeżeli już mówimy o standardach debaty... rozumiem, że transparenty "przeproście i spieprzajcie", "Duda - marionetka Kaczyńskiego" czy "oddaj księżyc, zabierz Dudę" mieszczą się w granicach kulturalnej dyskusji? Przypominam, że dyskusja ta toczy się na forum publicznym, a Duda jest legalnie wybranym prezydentem, osobą sprawującą w państwie najwyższy urząd. Pomijam już posługiwanie się symbolami Solidarności czy wspieranie swoich okrzyków piosenkami, do których nikt nie dał im prawa - po poprzedniej manifestacji protestowali Lombard, Ludola i Natalia Niemen, a każdy, kto cokolwiek czytał na temat Jacka Kaczmarskiego, doskonale wie, że nigdy nie chciał, aby jego twórczość kojarzona była z jakąkolwiek opcją polityczną. Niechętnie patrzył nawet na to, że "Mury" stały się nieformalnym hymnem PRL-owskiej opozycji. Jeżeli do wszystkiego tego dołożymy to, jacy ludzie prowadzą KOD-owców na te marsze, wyłania nam się obraz bardzo kiepskiego żartu, który powoli przestaje śmieszyć, a zaczyna zniesmaczać.

Jeżeli naczelnymi obrońcami demokracji stają się byli PZPR-owcy albo ci, którzy sami planowali olać przepisy i wsadzić na zapas do TK swoich, trudno myśleć o tym inaczej. I widocznie KOD-owcom specjalnie to nie przeszkadza - ja nie wyobrażam sobie nosić przypinkę organizacji czy brać udział w wydarzeniu przez nią organizowaną, jeżeli jej twarzami byliby ludzie, których roli w życiu publicznym nie akceptuję.
Powrót do góry
Sergio

PostWysłany: Nie Gru 20, 2015 14:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprowadzanie dyskusji do licytacji a nie skupieniu się na istocie protestu jest po prostu bez sensu.
Przecież to co podałaś jest najlepszym dowodem, że ludzie któży w nich uczestniczą są z różnych "bajek".
Jak chcesz porównywać osobę z takim hasłem na transparencie z wypowiedziami prezesa rządzącej partii to sorry, ale dla mnie to porównanie kompletnie nie ma sensu. Na protesty które się odbyły przyjśc mógł każdy wierzący, ateista, mały i duży, człowiek klutury i człowiek marginesu. Doszukiwanie się teraz braku "ideału" w tych manifestacjach jest po prostu bez sensu. Ktos kto to robi nie rozumie po co Ci ludzie wyszli z domu i poszli pokazać że nie ma ich zgody na taką politykę.
Tak jak pisałem nikt nie podważa legalnego wyboru, ale podważa sposób w jaki prowadzona jest polityka państwa. Obrażanie ludzi ponieważ mają inne poglądy, łamanie zasad demokratycznych (zamieszanie z TK, ułaskawienie Kamińskiego), oszustwa wyborcze (Macierewicz szefem MON) to są rzeczy od których powinno się całą dyskusję rozpocząć, a nie od tego, że między protestującymi był pan czerwony, zielony czy niebieski. Prawda jest taka, że po co nam teraz urzad prezydenta skoro kto inny podejmuje za niego decyzje? Jak taki człowiek ma prowadzić jakąkolwiek dyskusję na arenie międzynarodowej w czasie której pojawiają się np. nowe pomysły rozwiązania jakiejś sprawy? Pewnie za każdym razem będzie się sprzeciwiał no bo nie będzie wiedział czy ma zielone światło "z góry" na przyjęcie proponowanych rozwiązań. To dopiero jest żałosne.
No, ale można sobie szukać drugorzednych powodów...

Szkoda też że nie rozmawiamy w międzyczasie o pozostałych ważnych projektach. Jakoś nie mogą się przebić do dyskusji a wpływ mają na nasze życie i portfele równie duży jesli nie większy.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum hydepark Strona Główna -> Polityka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 26, 27, 28  Następny
Strona 2 z 28

Skocz do: